אמצעי תקשורת, ניווט ועוד

באי הצפוני הכבישים מסודרים וגדולים יותר. באי הדרומי האלפים הדרומיים שחוצים את האי מפריעים מעט לרצף הכבישים באי הדרומי וניתן לחצות אותם רק דרך שני מעברים. כדי לעשות סדר נחלק את ההתייחסות שלנו לאי הצפוני ולדרומי בנפרד.
מפה ניו זילנד

כדי לעשות סדר נחלק את ההתייחסות שלנו לאי הצפוני ולדרומי בנפרד –

האי הצפוני: בגלל שרוב האוכלוסייה מתגוררת באי זה יש יותר כבישים מסודרים וגדולים. המרכזי ביותר הוא כביש 1 החוצה את האי מצפון לדרום וברוב חלקיו הוא חינמי. בכל הקטעים הצפוניים לאוקלנד ישנה אגרה קטנה של 2.4 דולר ניו זילנדי, לא משנה כמה ק"מ נסעתם. כבישים מספר 3, 4 ו-5 הם גם כבישים מרכזיים ולפעמים בעלי יותר משני נתיבים בכל כיוון נסיעה.

האי הדרומי: האלפים הדרומיים שחוצים את האי מפריעים מעט לרצף הכבישים באי הדרומי וניתן לחצות אותם רק דרך שני מעברים. כביש 1 ממשיך גם כאן ומגיע עד קצה האי. בנוסף אליו, ישנם כבישים 6 ו-8 החוצים גם מצפון לדרום. באי זה מספר הכבישים הראשיים קטן יותר ומרבית הכבישים נופלים תחת קטגוריית "כבישים קטנים". באי זה גם אפשר למצוא יותר דרכי עפר, אך כמובן שלא ככביש המוגדר כמרכזי. הצפיפות על הכביש פחות מורגשת כאן ובאזורים מסוימים ייתכן ותוכלו להעביר כמה שעות טובות בלי לראות מכוניות נוספות.

ניווט והתמצאות

הכבישים בד"כ מסומנים ומסודרים מאוד, כיאה לבריטים בעברם. ישנם שלטים מפורטים והדרכים מאוד פשוטות – אין הרבה אופציות לאבד את הדרך, וגם אם כן תמיד יהיה מישהו בסביבה שישמח לעזור לכם ועל הדרך גם לגלגל איזו שיחה קצרה. בנוסף, ישנו שילוט לכל מסלול, נקודת תצפית, שירותים, נקודות התרעננות וגם אטרקציות.

בגדול אפשר להגיד ששלט כחול = נקודות התרעננות ושירותים; שלט חום = נקודות תצפית ומסלולים.

אף על פי שבזכות השילוט היעיל ישנם מקומות שלא חייבים להשתמש במפות בכדי להגיע אליהם, תמיד כדאי שתהיה מפה פתוחה בהישג יד.

ההמלצות שלנו לניווט

גוגל מפות (Google Maps) – לפני הטיסה יש להוריד מפה של ניו זילנד שתהיה זמינה גם ללא אינטרנט (offline). המפה נוחה לשימוש ודורשת רק שימוש ב-GPS.

* טיפ חשוב: לפני כל יום של שימוש כדאי לפתוח את המפה באזור עם אינטרנט כדי שהמערכת תזהה את המיקום באופן המדויק ביותר.

MAPS.ME – אפליקציה מאוד נוחה לשימוש, אמינה וזמינה גם לאנדרואיד וגם לאייפון. יישום זה עובד גם הוא אך ורק על GPS ולא דורש חיבור לאינטרנט. ניתן לדקור נקודות על המפה, וכך ליצור לעצמכם מסלול מראש.

כמו שאתם בטח כבר מבינים – קליטה סלולרית ואינטרנט לא מובטחים בכל מקום ולכן כדאי להיערך בהתאם.

תחנות דלק

זמינות – אין סיבה לחשוש מבחינת דלק. בניו זילנד יש מספיק תחנות פזורות ברחבי האיים, ככה שצריך להתאמץ קצת בשביל להיתקע בלי דלק. ישנן כמה נקודות מעטות בהן אין תחנה בטווח של 200 ק"מ, אך דבר זה נדיר מאוד

מחירי הדלק –  באזורים מסוימים הדלק יקר יותר, לרוב בערים גדולות כמו אוקלנד בצפון ודונדין בדרום, וכדאי לתדלק מחוץ אליהן. כמובן שאם אתם מוצאים את עצמכם באמצע ההרים והטבע המחיר יהיה בהתאם.

חיסכון בעלויות – אם תרצו לחסוך קצת, כמעט לכל חברת דלק ישנו כרטיס הנחה חינמי אותו אפשר להוציא בתחנה, ובכל תדלוק הוא חוסך לכם כמה סנטים, שבסוף הטיול מצטברים להם לכמה ג'ובות. בנוסף, בכל תחנה ישנה חנות נוחות עם כל מה שצריך לנסיעה טובה.

אלו הן תחנות הדלק המרכזיות בניו זילנד:

  1. Caltex
  2. BP
  3. Mobil
  4. Z Energy

אמצעי תקשורת

בתור התחלה, כיום כבר ניתן לרכוש חבילת חו"ל כבר בארץ ואתם מסודרים ויכולים לצאת בראש שקט, לפחות בהיבט של שימוש בדטה סלולארי. צריך לקחת בחשבון שבדרך כלל באופציה זו יש עלות נוספת לביצוע שיחות מקומיות ו/או שיחות לארץ.

כמובן שניתן גם לרכוש סים מקומי עם חבילת אינטרנט, שיחות והודעות מקומיות. היתרונות בסים כזה הם היכולת לבצע שיחות מקומיות לכל צורך שעולה על הדעת – לטוב ולרע – ובד"כ גם ללא עלות נוספת מעבר לחבילה אותה רכשתם. שימוש בסים מקומי יאפשר גם קליטה יותר טובה בנסיעות, מה שיפשר להשתמש יותר ביעילות בניווט בדרכים ולחיפושים באינטרנט תוך כדי הנסיעה.

ישנן כמה חברות בהן ניתן לעשות את הסים המקומי והתהליך קל ונוח – עם הרכישה תקבלו מספר מקומי וחבילה המתאימה לצריכה האישית שלכם. ניתן למצוא דוכנים של החברות הללו בשדה התעופה או בערים הגדולות.

חברות אמינות ובולטות:

  1. Spark
  2. Vodafone
  3. 2degrees

יישומונים/אפליקציות מומלצות

ישנם כמה יישומונים ששווה להוריד לקראת הטיול בניו זילנד:

CamperMate – תוכלו למצוא כמעט הכל בתוך היישומון הזה – המלצות על טרקים ומסלולים, איפה השירותים הכי קרובים (תתפלאו כמה זה חשוב לפעמים) ואפילו איפה אפשר למלא מים. המטיילים יכולים להשאיר תגובות וכך המידע נותר עדכני וממקור ראשון. השימוש הוא בדרך כלל לתרמילאים אך גם עבור מי שלא מטייל עם תרמיל על הגב המידע בהחלט עשוי להיות מאוד שימושי.

YR – בגלל שמזג האוויר מאוד משתנה בניו זילנד וביום אחד אפשר לחוות את כל ארבע העונות מומלץ לבדוק מה מצפה לכם כל יום – יישומון תחזית מזג אוויר זה מאוד מומלץ ונותן פירוט מאוד מדויק על מזג האוויר. ישנה אפשרות לבדוק מקומות מאוד ספציפיים עד לרמת בקתה באמצע ההרים. בנוסף, האפליקציה נוחה מאוד לשימוש ונותנת אפשרות לראות את מצב השמיים במהלך היום מבחינת גשם ועננות. זוהי פונקציה חשובה בעיקר אם יוצאים למסלולי הליכה או תצפיות חשובות ולא רוצים לפספס את הנוף בגלל עננות.

MetService – המקור הרשמי של ניו זילנד לתחזית מזג האוויר. בממשק זה רשות הטבע והגנים הניו זילנדית משתמשת ומשם נשאב המידע אותו הם נותנים למטיילים. ניתן לחפש אזורים כלליים ופארקים לאומיים, וכמו כן גם ערים ועיירות.