תרבות מאורית: שילוב של מסורת וטבע

במקום בו הים הטזמני והאוקיינוס השקט נפגשים, שוכנת אאוטרואה (Aotearoa), הארץ הקסומה של המאורים. שניה לפני שאתם יוצאים לטיול בניו זילנד, בואו לגלות קצת מהקסם של התרבות המאורית. תגלו כמה מהאתרים הקדושים למאורים ואת הסיפורים מאחוריהם, ואולי אפילו תלמדו מילה או שתיים בשפה המאורית.
MITAI Maori Village

במקום בו הים הטזמני והאוקיינוס השקט נפגשים, שוכנת אאוטרואה (Aotearoa), הארץ הקסומה של המאורים. העם המאורי גאה ואיתן, ולו היסטוריה קצרה, השזורה בנופים המחוספסים ועוצרי הנשימה של ניו זילנד. 

שניה לפני שאתם יוצאים לטיול בניו זילנד, בואו לגלות קצת מהקסם של התרבות המאורית. תגלו כמה מהאתרים הקדושים למאורים ואת הסיפורים מאחוריהם, ואולי אפילו תלמדו מילה או שתיים בשפה המאורית.

 

קצת היסטוריה 

הסיפור של המאורים בניו זילנד מתחיל במאה ה-13, כאשר יורדי ים פולינזים הגיעו בסירות לאיי ניו זילנד. אנשים אלו הביאו עימם חיבור עמוק לקרקע. בסביבה החדשה, הם צלחו את תנאי ההישרדות המאתגרים, מה שיצר קשר חזק לארץ, ועיצב את המסורות וארוחות החיים המאוריים. כך נולדה התרבות המאורית, המקדשת את הטבע. שמה של ניו זילנד בשפתם הוא "אאוטורואה", שמשמעותה היא "ארץ הענן הלבן הארוך".

האדם הלבן הגיע בסוף המאה ה-18, והביא עימו שינויים רבים. מגלה הארצות הבריטי ג'יימס קוק עגן בחופי ניו זילנד לראשונה ב-1976, והוא זה שנתן לה את שמה. ההתיישבות האירופאית יצרה חיכוכים בין השבטים המאורים ועם הגעת הנשק החם, הקרבות קיבלו תפנית וכמות המאורים הצטמצמה משמעותית. ב-1840 נחתמה אמנת ואיטנגי (Treaty of Waitangi) בין הבריטים למאורים, המצהירה על ניו זילנד כהתיישבות בריטית ומקנה למאורים בעלות וזכויות על השטחים עליהם ישבו.

מאז היחסים בין המאורים לאירופאים התרופפו והשתפרו, וכיום הם מוגדרים כיציבים וטובים. אך גם על כך יש מי שיחלוק, וזה כבר דיון פוליטי ליום אחר.

 

אתרי תרבות ומורשת מאורית 

ניו זילנד מלאה באתרים בעלי משמעות עמוקה לתרבות ולמורשת המאורית. במהלך טיול בניו זילנד, תוכלו לבקר בחלקם, ולשמוע את האגדות שהמאוריות על אותם מקומות. 

אתר היסטורי שרבים מבקרים בו הוא ב'מפרץ האיים' (Bay os Islands), בבית אמנת וואיטנגי (Waitangi Treaty house). זהו המקום בו נחתם ההסכם ההיסטורי החשוב ביותר בין הבריטים למאורים בשנת 1840. כיום תוכלו למצוא במקום מרכז מבקר שמספר את סיפור החתימה ואת פרטי האמנה. 

האגדות המאוריות ברובן סובבות את תופעות הטבע באיי ניו זילנד. האגדה מספרת שהאי הצפוני הוא הדג הענק שמאווי, גיבור במיתולוגיה הפולינזית, העלה בחכתו. האי הדרומי הוא הקנו עליו שטו מאווי ואחיו, והאי סטיוארט הוא, הנמצא בקצה הדרומי של ניו זילנד, הוא העוגן. כך גם קרחון פרנז ג'וסף הוא דמעות שקפאו משברון לב, הר קוק הוא אדם שקפא מרוחות מנשבות, מילפורד סאונד הוא גילוף, ואגם טאופו נוצר מפגיעת עץ בעל ענפים מסועפים שגרמו למים להינתז מהאדמה.  

המקום המוכר ביותר לצפייה בטקסים מאורים משוחזרים הוא בסביבת רוטרואה, שם תוכלו למצוא מספר פעילויות הכוללות סעודה מסורתית, ריקודים ושירים, וכמובן – סיפורים.

 

MITAI Maori Village

 

כמה מושגים בשפה המאורית

כשמטיילים בנופים המדהימים של ניו זילנד, לא תוכלו לפספס את צלילי שפה המאורית. הנה כמה ביטויים שיתנו לכם התחלה טובה לטיול בניו זילנד.

"קיה אורה" – Kia Ora

ביטוי של ברכה שמשמעותה "תהיה בריא" או "הישאר בריא". ביטוי זה מגלם את החום והאירוח של העם המאורי, המקבל את פני המבקרים בזרועות פתוחות. לעיתים קרובות משמש כמילת שלום בפתח משפט בתחילת מפגש. 

"נגה מיהי" – Nga Mihi

"איחולים טובים" או "ברכות". זה הוא ביטוי רב-תכליתי המשדר רצון טוב וכבוד. נאמר בסיכום המפגש. 

מילים אלו שזורות במרקם חיי היומיום, ומשקפות את המחויבות המאורית לשימור שפתם ומורשתם התרבותית. הניואנסים הלשוניים הללו מוסיפים עומק לחוויית הטיול, ומטפחים קשר עמוק יותר עם הארץ ואנשיה.

יתכן שתתקלו גם במילה "האקה" Haka, המתארת ריקוד מאורי מסורתי, או במילה "האנגי" Hangi, המתארת ארוחה חגיגית שמכינים בתנור אדמה.

 

אז בין אם אתם מגיעים עם טיול מאורגן, או בטיול עצמאי – מקווים שהצלחנו להעביר לכם מעט מהקסם של בתרבות המאורית, ושרמת הסקרנות והתאבון עלתה לקראת הטיול המיוחד שלכם.