כמה יקר בניו זילנד?

ניו זילנד היא מדינה מערבית לכל דבר, אך בסופו של יום היא שוכנת באמצע האוקיינוס השקט ולכן יש לקחת בחשבון שדברים מסוימים עשויים להיות יקרים יותר מבארץ. אולם, מכיוון שהיא מדינה מאוד עצמאית שמייצרת את רוב צרכיה, ישנם גם דברים זולים יותר מבישראל.
כסף ניו זילנד

קצת רקע

ניו זילנד היא מדינה מערבית לכל דבר, אך בסופו של יום היא שוכנת באמצע האוקיינוס השקט ולכן יש לקחת בחשבון שדברים מסוימים עשויים להיות יקרים יותר מבארץ.

אולם, מכיוון שהיא מדינה מאוד עצמאית שמייצרת את רוב צרכיה, ישנם גם דברים זולים יותר מבישראל ובחישוב כללי גס, בסך הכל העלויות יוצאות פחות או יותר כמו בארץ.

מזון 

* הסופרמרקטים מאוד זולים, אז אם אתם מבשלים לעצמכם את האוכל תוכלו להגיע לתקציב של 8-10 דולר לארוחה הכוללת גם מנת בשר. חשוב לציין שבניגוד לארץ, חלק מהירקות והפירות מאוד יקרים וכדאי לקחת זאת בחשבון (סתם לדוגמה, 1 ק"ג עגבניות יכול להגיע ל-12 ש"ח), אולם מצד שני הבשר מאוד זול – בייחוד בשר פרה וכבש (אפשר לקנות סטייקים יפים בפחות מ-30 ש"ח לק"ג). רשתות הסופרמרקטים המובילות בניו זילנד הן Pak'nSave, Countdown ו-New World.

* העלות של אכילה בחוץ משתנה מאוד ותלויה במה שאתם אוהבים לאכול. ישנם הרבה דוכני אוכל פשוטים שיכולים בהם תשקיעו 10-15 דולר ניו זילנדי לארוחה. אם אתם רוצים לשבת במסעדה טובה המחיר בהחלט יקפוץ, אך במקרים רבים כשתקבלו את החשבון תגלו שהעלות הכוללת נמוכה יותר מאם הייתם מזמינים את אותם הדברים בארץ. מנות עיקריות גדולות במסעדה "נחשבת" יעלו 30-40 דולר, ואין צורך להשאיר טיפ (זה פשוט לא מקובל במדינה, אלא אם אתם ממש רוצים להודות למלצרים). כך שהארוחה היא בעצם 10-15% פחות מכמה שהייתם משלמים עליה בישראל.

פארקים לאומיים ואטרקציות

* פארקים לאומיים – הכניסה לא כרוכה בתשלום, אך יש לשלם על שינה בבקתות/אוהלים לאורך המסלולים השונים. רמת הבקתות משתנה, ובהתאם גם המחירים: הבקתה הסטנדרטית עולה $15 ללילה, ולרוב כוללת רק מיטה ומים זורמים (לא תמיד מי שתייה). המחיר לבקתות היוקרתיות יותר גמיש מאוד ונע בין $22 ועד ל-$140, תלוי אם מדובר באחד מעשרת הטרקים הגדולים של ניו זילנד או לא. כמובן שיש גם בקתות בחינם, אך קחו בחשבון שאז התחזוקה שלהן בהתאם.

* אטרקציות – יש בכל מקום! ניו זילנד מלאה בסיורים והרפתקאות, הכל תלוי בכמה כסף תרצו להשקיע בנושא. בגדול אפשר לומר שרוב המחירים נעים בין $400-$100 לאטרקציה, וזה תלוי במיקום, בסוג האטרקציה ובעונה בה אתם מטיילים. לדוגמא, טיסות נוף יכולות להגיע למחירים גבוהים אבל שוות כל דולר. אם מדובר בטיסת נוף בלבד, המחיר יהיה נמוך יותר מאשר במקרה בו משלבים גם נחיתה על קרחון וכדומה – תוספת אטרקציה לטיסה עצמה אמנם מייקר את כל העסק, אך התענוג מקפיץ את החוויה לרקיע השביעי. המחירים הממוצעים של טיסת נוף נעים בין $400-$200, תלוי במקום ובאורך הטיסה.

חנייה ודלק

* בערים בניו זילנד החניה מאוד מסודרת ובערים הגדולות ישנם חניונים יומיים. לרוב יש חניה חינם ברוב העיירות הקטנות יותר, אך עם מגבלת זמן (חשוב מאוד להזיז את הרכב בזמן, גם אם נראה לכם שאין אף פקח בסביבה, כיוון שיש אכיפה מוגברת בנושא). ישנם כמובן גם מקומות בהם החניה עולה כסף ועדיין מוגבלת בזמן, לרוב בעלות של $2 לשעה.

* ביחס לארץ, הדלק בניו זילנד לא יקר ויש שפע כרטיסי הנחה שונים אותם ניתן להנפיק בתחנות השונות בחינם או בסופרמרקטים. המחיר משתנה בין האיזורים השונים, לפעמים באופן דרסטי (ככל שתתרחקו מציוויליזציה כך המחיר יעלה). הממוצע עומד – נכון לעונת 2019 – על $2.44 לליטר (בערך 5.8 ש"ח לליטר), אך כמעט תמיד אפשר למצוא תחנות עם מחירים נמוכים מכך. באופן כללי, אוקלנד היא אחד המקומות היותר יקרים לתדלק בהם.

התנהלות עם כסף

אין צורך להוציא מזומנים רבים. ברוב המקומות, אם לא בכולם, מקבלים כרטיסי אשראי והמקומיים תמיד יעדיפו את כרטיס הפלסטיק על פני מזומן. בכל עיירה קטנה תוכלו למצוא כספומטים בהם ניתן למשוך סכומים שונים. העמלה נעה בין $2.5 ל-$3 למשיכה, ולכן עדיף תמיד למשוך סכום גדול יותר מהנדרש כרגע, כדי לצמצם עלויות משיכה בעתיד.