הפארק הלאומי אגמונט

  • בחר גודל טקסט A A

הפארק הלאומי אגמונט

בחלקו המערבי של האי הצפוני של ניו זילנד שוכן הפארק הלאומי אגמונט (Egmont National Park). שטחו של הפארק מקיף את הר הגעש טראנאקי, ומשתרע על פני 335 קילומטרים רבועים. מדובר באזור המציע חוויה גיאולוגית מרשימה ומדהימה במיוחד, כך שאם אתם נמצאים באזור – כדאי שלא תוותרו על ביקור.

קצת היסטוריה

פארק אגמונט החל את דרכו כשמורת יער. שמורה זאת הוקמה כבר בשנת 1881, וכללה שטח ברדיוס של 9.6 קילומטרים מפסגת הר הגעש טראנקי. מטרת הקמת השמורה היתה שימור יער הגשם שסבב את ההר. עם השנים התפתח האזור כולו, לרבות תשתיות טיולים טובות, והוא הלך וגדל עד שהוכרז כפארק לאומי בשנת 1900 בדיוק. פארק אגמונט היה הפארק השני בניו זילנד אשר הוכרז כפארק לאומי, ועד היום הוא אטרקציה מדהימה עבור תיירים רבים. אגב, בפארק נמצאים שני הרי געש נוספים קטנים יותר מהר טראנקי – הר פואקאי והר קאיטקה, אולם אין ספק שהר טראנקי הוא ה-אטרקציה בה"א הידיעה.

מזג האוויר בפארק

קרבתו של הפארק הלאומי אגמונט לים בשילוב גובהו הרב, הופכים אותו לאזור רב משקעים. אם לדבר במספרים, ממוצע המשקעים השנתי באזור מגיע ל-7,000 מ"מ, ועובדה זאת, בשילוב הטמפרטורות הנוחות, הופכת אותו להיות כר דשא מיטבי ליער גשם צפוף.

אטרקציות בפארק

אם לשים את כל הקלפים על השולחן, הרי שיש לא מעט מה לראות בפארק הלאומי אגמונט. אחרי הכל, מדובר בשמורת טבע לכל דבר ועניין המציעה נופים ירוקים יפהפיים, צמחייה ירוקה ועבותה, בעלי חיים נדירים וכמובן שגם פסגות הרים ומפלים. למרות זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה, שהאטרקציה התיירותית מספר אחת בפארק היא, כמובן, הטרק אל ראש ההר.

טיפוס על הר טראנקי – הר טראנקי הוא הר געש רדום, אשר היה פעיל בין 120,000 – 135,000 השנים האחרונות ואשר התפרצותו האחרונה התרחשה בשנת 1755. גולת הכותרת של הביקור בפארק היא טיפוס אל ראשו של הר הגעש היפהפה הזה – ולא בכדי. עצם חוויית הטיפוס היא מדהימה במיוחד, והנוף הנשקף מהפסגה בהחלט שווה את המאמץ. שימו לב שמדובר בטרק למטיילים מנוסים, אשר נמצאים בכושר גופני טוב – אמנם, מדובר בהר געש רדום, אולם גובהו הוא 2,518 מטרים ולא מעט סכנות אורבות בדרך. הטרק כולו נמשך בין שבע ל-11 שעות, והוא יכול להתבצע רק במזג אוויר טוב וללא משקעים. הטיפוס על ההר מומלץ בחודשים ינואר עד מרץ כאשר ההר אינו מושלג. בשאר חודשי השנה יש שלג רב על פסגתו, ולכן מומלץ לוותר אלא אם יש לכם ידע, ניסיון וציוד עבור טיפוס מן הסוג הזה.

טיולים בפארק – מלבד הטיפוס אל פסגת הטראנקי, מציע הפארק הלאומי אגמונט שלל מסלולי טיול נוספים. אפשר לצאת לטיול באזור ההר ולהתרשם מטבע פראי בתולי, אפשר לעשות מסלולי טיול קצרים או ארוכים אל מפלי דאוסון הנפלאים, אפשר לטייל בנבכי יערות הגשם השופעים או לבחור אחד או יותר מבין עשרות טיולים נוספים.

לסיכום

הפארק הלאומי אגמונט מציע חוויית ביקור מרשימה ומקסימה במיוחד, בעיקר עבור חובבי טיפוס הרים אבל גם לכל השאר.

המלצות נוספות
  • מסלול Pouakai Hut
  • Dawson Falls Mountain Lodge

המסלול מתחיל בתוך יער שופע ובו מטפסים במדרגות עץ במעלה ההר. העלייה מעט קשה מנטלית ופיזית אבל שווה את המאמץ – היא נמשכת בערך שעתיים (תלוי בקצב) שבסופן תגיעו לאגם קטן בהרים אשר על פניו משתקף בהוד והדר ההר.

השתקפות זו של ההר היא אחת התמונות האייקוניות ביותר בניו זילנד, ואם מזג האוויר יאיר לכם פנים תוכלו להנות מהמראה (אך חשוב לוודא כי אין עננות ורוח באותו היום לשם כך). במהלך העלייה ישנה תצפית על העמק הפסטורלי כולו.

המסלול אורך 4-5 שעות, תלוי בקצב ובזמן שתחליטו לבלות לצד האגם.

הפארק הלאומי אגמונט