רוטורואה

  • בחר גודל טקסט A A

רוטורואה – טבע מתפרץ

רוטורואה (Rotorua) היא עיר השוכנת בחבל ביי אוף פלנטי, חבל הנמצא באי הצפוני של ניו זילנד. העיר שוכנת על שפתו של החוף הדרומי של אגם רוטורואה, כ-230 ק"מ מזרחית לאוקלנד. העיר מהווה מוקד משיכה לתיירים, וזאת בעיקר בזכות הפעילות הגאותרמית המתרחשת בה מתחת לפני האדמה. בעיר עצמה מתגוררים כיום כ-72,000 תושבים, ובסביבתה הקרובה מתגוררים כ-15,000 אנשים נוספים.

קצת היסטוריה

כמו אזורים רבים אחרים בניו זילנד, גם את אזור רוטורואה אכלסו בתחילה המאורים, כאשר כאן היו אלה בני שבט טה אראווה. האירופאי הראשון שהגיע למקום היה כנראה סוחר דני בשם פיליפ טאפסל, אשר יצר קשרי מסחר עם המאורים באזור ואף נשא לאישה את אחת מבנות השבט. הדבר התרחש בשנת 1828, ובשנת 1835 הגיע למקום תומאס צ'פמן אשר הקים במקום מיסיון. המיסיון לא החזיק מעמד זמן רב וננטש כעבור שנה, אולם בשנת 1838 הוקם מחדש על האי מוקויה השוכן באגם.

השנים הבאות היו מאופיינות בקרבות עקובים מדם בין המאורים למתיישבים האירופאים החדשים, אולם עם שוך הקרבות, בשנת 1883, קיבל השלטון בניו זילנד את אחת ההחלטות הנכונות ביותר (לדעתנו לפחות) – והקים עיירת נופש במקום. בשנת 1894 יוסד קו הרכבת בין רוטורואה לאוקלנד ומאז העיר רק הלכה והתפתחה. בשנת 1922 קיבלה רוטורואה מעמד של עיירה ובשנת 1962 הפכה לעיר מן המניין.

אטרקציות ברוטורואה

ברוטורואה,השוכנת באזור גאותרמי רחב ידיים, יש לא מעט אטרקציות חמות, תרתי משמע:

גייזרים – אזור רוטורואה שופע גייזרים, מעיינות חמים המתפרצים מדי פעם והופכים להיות עמוד של מים חמים וקיטור. מדובר בתופעה מרהיבה ביותר, אשר בשבילה כדאי להגיע לאזור אפילו רק בשביל לראות ולהתרשם.

בריכות בוץ ומעיינות חמים – רוטורואה שופעת בבריכות בוץ ומעיינות מים חמים, אשר אומרים שעושים נפלאות לעור. הבריכות של Waikite Valley Thermal Pools ממוקמות במרחק כ-30 דקות נסיעה מרוטורואה וללא ספק יעשו את העבודה.

ספורט אתגרי – רוטורואה היא מרכז מצוין עבור חובבי אתגרים, שכן היא מציעה ראפטינג, אופני הרים, זורבינג (שעשוע ספורטיבי, שהמשתתפים בו מתגלגלים במורד גבעה או רמפה כשהם בתוך כדור פלסטיק גמיש ושקוף) ועוד הרבה פעילויות המשתייכות לקטגורית ספורט אתגרי.

אתרים בעיר – בעיר עצמה יש מספר אתרים שכדאי לבקר בהם, כמו למשל מוזיאון רוטורואה לאמנות והיסטוריה והמכון לאמנות מאורית. בכלל, אם התרבות המאורית מסקרנת אתכם ואתם מעוניינים ללמוד עליה לעומק – אין בכלל ספק שרוטורואה היא המקום המתאים עבורכם.

לסיכום

רוטורואה מציעה שילוב מושלם ומדויק בין טבע חם ומתפרץ ובין תרבות והיסטוריה עתיקה. כדאי מאוד להגיע אליה וליהנות מכל השפע המיוחד הזה, אותו לא ניתן לפגוש בהרבה מדי מקומות בעולם.

המלצות נוספות
  • המבוך - איך יוצאים מכאן?
  • פארק גיאותרמי, גייזרים ובריכות בוץ
  • גשרים תלויים, שבילי הליכה ומסלולי אופניים
  • Blue Lake Track

אם אתם מטיילים עם ילדים ומחפשים משהו קליל שגם לא יעלה יותר מדי אז המבוך של משפחת ג'נסן הוא בדיוק בשבילכם. המקום נקרא aMAZEme ובמתחם יש, מלבד למבוך המפורסם, גם פינת ליטוף, גן ירק וגן משחקים המותאם לילדים. סה"כ כ-10 דקות נסיעה זריזות ממרכז רוטורואה. המקום החל להיבנות בשנת 2005 ונפתח הלכה למעשה בשנת 2007 לאחר שהצמחייה ממנה מורכב המבוך צמחה מספיק כדי לכסות וליצור את קירות המבוך.

רוטורואה