טאופו(taupo)

  • בחר גודל טקסט A A

המרכז של האי הצפוני

אגם טאופו שוכן במיקום מצוין – בדיוק במרכז האי הצפוני. לא משנה איך תבחרו לחצות את האי, מצפון או מדרום, הדרך תוביל אתכם לאגם הנפלא הזה. העיירה השוכנת על האגם מאוד פופולרית לתיירים ולמקומיים גם יחד, ובצדק. הקצב מהיר יחסית לניו זילנד, וישנו שפע של מסעדות, בתי קפה, פעילויות אקסטרים וחוויות ימיות מדהימות.

קצת מסתורין ועשן

איך נוצר אגם גדול שכזה באמצע אי בקצה העולם? התשובה היא הר געש אימתני אשר התפרץ בעשן ואש לפני 26,500 אלף שנה. ההתפרצות הייתה כל כך גדולה עד שאירופה וסין כוסו בענן עשן. ההתפרצות גרמה לקריסת הלוע ועם הזמן המכתש הגדול הפך להיות האגם שאנחנו מכירים ואוהבים היום. אורכו של האגם הוא 46 קילומטר ורוחבו 33 קילומטר – כדי לקבל קצת פרופורציה, הוא כמעט בגודל של סינגפור! שמו של האגם שאוב מאגדה מאורית המספרת על צ'יף בשם טאי שהסתובב באזור וראה צבעים משונים על הצוקים הסובבים את האגם ודמו מאוד לגלימתו. לכן הוא קרה לאגם 'הגלימה הגדולה של טאי'.

הפעילויות המרכזיות

תודות למזג האוויר הנעים והסביבה המעניינת מבחינה גיאותרמית יש לעיירה הזאת הרבה מה להציע:

מכתשי הירח (Craters of the Moon) – במרחק נסיעה קצר מהעיר תמצאו את עצמכם בארץ מלאה בעשן וקרקע הנראית מהחלל החיצון. הפארק הגיאותרמי המיוחד הזה מספק הצצה לעולם הקדום של האזור ומרמז על האזור הגעשי יצר את האגם הגדול והמרשים הזה. ההליכה היא בשבילי עץ בתוך העשן שיוצא מהקרקע ומכמה בריכות בוץ מבעבעות.

מפלי הוקה (Huka Falls) – המפלים המרשימים הללו נמצאים גם הם מרחק נסיעה קצר מהעיירה ושם תוכלו לצפות בכוחם האדיר של מים. כמות המים הנופלת במפלים היא בלתי נתפסת – 220 אלף ליטר בשנייה! המפלים הם חלק מהנהר הגדול ביותר בניו זילנד, Waikato, והמים בהם זורמים בעוצמה אדירה ונופלים מגובה של 11 מטר. ישנה מרפסת עץ קטנה אשר נמצאת מעל המפל וממנה יש זווית אופטימלית לתצפת על המחזה.

גילופי הסלע המאורים – בצד המזרחי של האגם, על מצוקי הסלעים האדירים, תמצאו גילופים מאורים אדירי מימדים מתנוססים להם על המצוק. הגילופים לא עתיקים במיוחד אך מאחוריהם עומד סיפור מעניין: בשנות ה-70' אומן בשם Matahi Whakataka-Brightwell סיים את התמחותו בתרבות המאורית, לאחר עשור. הוא חזר לאיזור טאופו, שם היו אבותיו, והחליט לכבד אותם בצורה מיוחד במינה – על צוק ענק בגובה 10 מטר הוא גילף ציורים מאורים מסורתיים. הדבר דרש ממנו להקדיש את עצמו למלאכה למשך ארבעה קיצים שלמים. על מנת לצפות במחזה המרשים והיפייפה הזה ניתן לקחת כל אמצעי תחבורה ימי מהעיירה.

ספורט ימי וקצת אדרנלין – תודות לאגם היפה, רכס ההרים המרשים והיופי הכולל של הגלויה הזאת הרבה תיירים מעדיפים לראות את זה מזווית קצת שונה. הדרך היא לעלות על מטוס קל לגובה של 12,000 רגל (או יותר, תלוי בכם) ופשוט לקפוץ ממנו, עם מדריך צמוד כמובן, ולראות הכל מלמעלה. האדרנלין עולה, הנוף מרהיב והחוויה בלתי נשכחת. אם אתם מעוניינים להיות מעט יותר יציבים וצמודים לקרקע תוכלו לצאת לגלות את האגם היפה והכחול הזה בספורט ימי.

המלצות נוספות
  • שוק מקומי בימי ראשון
  • סניף מקדולנדס המיוחד בעולם
  • Big Sky Parasail
  • הטיילת

בכל סוף שבוע נפתח שוק קטן וחמוד על שפת האגם בשעות הבוקר ועד הצהריים. בשוק תוכלו לטעום ממאכלים מקומיים ולקנות סחורות בעבודת יד.

טאופו(taupo)