אוקלנד

  • בחר גודל טקסט A A

אוקלנד – שילוב מושלם בין אורבניות וטבע

אם אתם מתכננים ביקור בניו זילנד, אל תוותרו על ביקור בעיר אוקלנד (Auckland). זוהי עיר באי הצפוני של ניו זילנד, אשר מהווה את האזור העירוני הגדול ביותר במדינה.
באוקלנד עצמה מתגוררים כמיליון וחצי תושבים וביחד עם תושבי האזורים הכפריים והאיים שסביב, מונה האוכלוסייה כ-1,657,200 תושבים, המהווים כ-30% מאוכלוסיית המדינה כולה. לא בכדי שימשה העיר כבירת ניו זילנד בין השנים 1865-1840, ועד היום היא אחת הערים המרכזיות והחשובות בה.

קצת היסטוריה

ההתיישבות הראשונית באזור אוקלנד היתה במאה ה-14. היו אלה אנשים ממוצא מאורי, אשר הגיעו לאי בשנת 1350 בקירוב. אותם מאורים גילו שהמצר היבשתי באזור אוקלנד הוא נכס אסטרטגי של ממש ודאגו לבניית שני הנמלים – ממזרח וממערב. העובדה שמדובר באדמות פוריות מאוד, אפשרה למאורים להתקיים מחקלאות, והים הביא איתו מאכלים רבים גם הוא. בתחילת המאה ה-18 הגיעו לאזור גם מגלי ארצות מאירופה, והתיישבו בשטחים הממוקמים מצפון לשטחי ההתיישבות המאוריים. המתיישבים מאירופה הביאו איתם לא מעט מחלות חשוכות מרפא כמו האבעבועות השחורות, אשר פגעו גם באוכלוסייה המאורית והביאו לכך שבשנת 1840 התגוררו באזור 500 תושבים בלבד (!). ב-6 בפברואר 1840 נחתם הסכם ואיטנגי (Treaty of Waitangi) בין נציגי הממשל הבריטי ובין התושבים המאורים לצורך הסדרת הבעלות על הקרקעות בניו זילנד. באותו מעמד נתבקש מושל ניו זילנד להקים עיר בירה לקולוניה, והוא בחר בעיר בירה עתידית בנמל ויאטמטה – השוכנת על פני חלק משטחה של אוקלנד של היום. ב-1865 החליטו שפורט ניקולסון, הנמצאת בקצהו הדרומי של האי הצפוני, תהווה בחירה נכונה יותר, וכך, אחרי 25 שנה, אמנם הוסר מאוקלנד תואר עיר הבירה, אולם היא ממשיכה להוות עיר בעלת חשיבות ועוצמה גם כיום.

הנופים של אוקלנד

אוקלנד ממוקמת בינות למפרצים, רכסים וגבעות המכוסות ביערות גשם מרהיבים ביופיים, כמו גם לקונוסים געשיים רדומים המנקדים את הנוף. לא בכדי שמה המאורי של אוקלנד הוא "העיר עם מאה המאהבים". שם זה מתייחס לעובדה שהעיר היתה נחשקת מאוד בזכות אדמתה הפורייה ומפלי המים אשר מאפיינים אותה כל כך, ונכבשה על ידי רבים במהלך ההיסטוריה.
אז אמנם אוקלנד היא עיר, ואכן יש בה אזור עירוני תוסס, אולם הוא מהווה רק חלק צר משטחה הכולל. אזור זה שוכן בין נמל מאנוקאו בים טסמן ובין נמל ויטמאטה, והוא כולל מתחמים רבים של תרבות, אמנות וחינוך, אשר בזכותם זכתה אוקלנד למעמד של "עיר גלובלית" – עיר המשחקת תפקיד חשוב ברשת הכלכלית העולמית.

אתרים מומלצים באוקלנד

בין האתרים המומלצים (מאוד!) לביקור בעיר, ניתן למנות את הבאים:

גלריית אמנות אוקלנד: הגלריה הראשונה באוקלנד, אשר הוקמה בסוף המאה ה-19. בגלריה ניתן למצוא אוסף עצום של יצירות אמנות ואנחנו ממליצים שפשוט תתחילו לשוטט בה ותתנו לעצמכם ללכת לאיבוד בין כל העושר התרבותי הזה.

המוזיאון הימי: כעיר שחופים הם חלק משמעותי מאוד שלה, כדאי מאוד לבקר במוזיאון הימי ולהתרשם משלל יצירות האמנות, אשר כל כולן עוסקות בים.

גשר הארבור: גשר שעליו 8 (!!) נתיבים, ואשר לכל אורכו אפשר למצוא מסלולי הליכה ייעודיים, המבטיחים הליכה בטוחה למרות היותו כל כך סואן. הגשר מחבר את מרכז העיר עם צפונה, ובנוסף לעובדה שהוא אחד מהסמלים הידועים של העיר ונתיב תחבורה חשוב ביותר, הוא גם אתר לקפיצות בנג'י המאפיינות כל כך את ניו זילנד, כך שהוא בגדר יעד חובה אם אתם בעניין של ספורט אתגרי.

מגדל השמיים: המבנה הגבוה ביותר בחצי הכדור הדרומי. הוא מתנשא לגובה של 327 מטרים, ואם מטפסים עליו אפשר להתרשם מנוף מדהים באמת. יש בו גם שלוש מסעדות, כך שאם תהיו רעבים כתוצאה מהעלייה או מפחד הגבהים – תוכלו לסעוד את נפשכם. פעילויות נוספות המוצעות במתחם הן הליכה סביבו וגם (איך אפשר שלא…) קפיצת בנג'י מגובה של 192 מטרים (!!). אבל גם אם אתם מהסוג הפחות הרפתקני כדאי שתעלו, ולו רק כדי לעמוד על הרצפה השקופה באזור התצפית ולראות את הרחוב שמתחת.

האם כדאי לעשות קניות באוקלנד?

אם תחפשו מציאות במרכזי הקניות של אוקלנד, סביר להניח שלא תמצאו. אוקלנד נחשבת לאחת הערים היקרות בעולם, ולכן אם אתם בקטע של אאוטלטים ומבצעים, היא פחות אטרקציה במישור הזה. למרות זאת, אוקלנד מדורגת במקום השלישי בסקר איכות החיים של מרסר משנת 2016, ולכן אין ספק שהיא שווה ביקור, אפילו שקצת יקר.

המלצות נוספות
  • קורנוול פארק - טבע עירוני במיטבו
  • מוזיאון אוקלנד
  • גן החיות של אוקלנד
  • הגנים הבוטניים

קורנוול פארק (Cornwall Park) הוא פארק עירוני חינמי אשר שטחו נרכש בשנת 1853 על ידי סר ג'ון לוגאן, פילנטרופ ואיש עסקים שהגיע לאוקלנד עם ראשית המתיישבים המערביים. מאוחר יותר תרם סר ג'ון לוגאן את האדמה לניו זילנד באמצעות העברת הבעלות לעמותה פרטית שתנהל את הקרקע עבור כלל תושבי ומבקרי ניו זילנד כך שגם בעתיד הכניסה לפארק תהיה ללא עלות לכולם (הוא מכר אדמות נוספות שהיו בבעלותו באזור זה על מנת לכסות את העלויות הנדרשות ולהבטיח שכך יהיה גם עבור הדורות הבאים). בפארק עצמו תוכלו להנות משלווה וטבע מבלי לצאת מהעיר ובין אם תבחרו סתם לנפוש קלות מתחת לצילו של אחד העצים או להלך בשבילים הפזורים ברחבי הפארק הרי שההנאה מובטחת. ראוי לציין שהפארק הוא בית לצמחייה מגוונת (מעל 350 מיני עצים), חיות בר רבות ואפילו 600 כבשים ו-60 פרות!

אוקלנד