הפארק הלאומי פיורדלנד

  • בחר גודל טקסט A A

הפארק הלאומי פיורדלנד

פיורדלנד (Fiordland National Park) הוא הפארק הלאומי הגדול ביותר בניו זילנד, והוא משתרע על פני שטח של 12,500 קמ"ר. כבר בשנת 1952 הוכרז כפארק לאומי, ובשנת 1990 הוכרז הפארק, ביחד עם שלושה פארקים נוספים, כאתר מורשת עולמי בשם טה ואהיפוונמן. פארק פיורדלנד, כצפוי, תופס את רוב שטחו של אתר המורשת.

למה דווקא פיורדלנד?

שמו של הפארק מעיד ללא צל של ספק על הנופים המאפיינים אותו. פירוש השם פיורדלנד הוא ארץ הפיורדים, כאשר פיורד בהגדרתו הוא עמק צר מוצף בים, אשר הועמק באמצעות קרחון. מכיוון שבפיורדלנד יש הרבה מאוד עמקים כאלה אשר נוצרו בעידן הקרח האחרון והוצפו על ידי ים טסמן – אי אפשר היה למצוא שם מתאים יותר מזה.

ובכל זאת – למה דווקא פיורדלנד?

כי הנופים שתפגשו שם הם כאלה שלא תוכלו לפגוש בשום מקום אחר. יש שם אגמים רבים, מפלים שוצפים, הרים המכוסים בצמחייה עשירה ובעלי חיים נדירים ביופיים ובקיומם כאחד, ועוד לא התחלנו לדבר על הפיורדים עצמם. למעשה, הרבה מאוד מהמטיילים שביקרו באזור אמרו שמדובר בגן עדן עלי אדמות – עד כדי כך.

האטרקציות המרכזיות בפיורדלנד הן

טרקים – בפארק ניתן לעשות טרקים מדהימים וחווייתיים, שיהוו עבורכם מזכרת לכל החיים. וכשאנחנו אומרים טרקים אנחנו מתכוונים לא לטרקים קצרים של כמה שעות עד יום אחד בלבד, אלא לטרקים של ארבעה ימים ומעלה שכל אחד מהם הוא יחיד ומיוחד. כך למשל אפשר לציין כאן את טרק מילפורד שאורכו כ-54 ק"מ ואשר נמשך 4 ימים. טרק זה נחשב לאחד הטרקים הטובים בעולם. גם טרק רוטברן וטרק קפלר הם טרקים ידועים ויפים, ובכל אחד מהם נתקלים בטבע במלוא עוצמתו, לרבות יערות, מפלים, צמחייה עשירה ופיורדים מטריפים. בכל אחד מהטרקים ממתינות לכם בקתות תרמילאים, כך שהכל מסודר ומאורגן וכל מה שצריך לעשות הוא להצטייד בציוד המתאים לטיול של כל כך הרבה זמן. חשוב לדעת – יש להירשם לטרקים אלו מראש, כדי להיות בטוחים שיהיה לכם מקום.

שיט – כל התיירים אשר טסים לניו זילנד, לא יוצא מהכלל מגיעים למילפורד סאונד. מפרץ יפיפה זה ירגיש לכם לא מציאותי ותצטרכו לשפשף את העיניים כמה וכמה פעמים עד שתבינו שזה לא חלום. מהפרץ יוצאות ספינות בכל הגדלים והצורות ולשיט בלתי נשכח בתוך הפיורד ועד לים הטזמני בקצו. תוכלו לבחור איזה שיט מתאים לכם ובאיזה צורה, מבוקר ועד ערב יוצאת הסירות אז לא צריך לחשוש יש מספיק לכולם.

פיורדים – כמובן שאי אפשר לבקר בפיורדלנד בלי לבקר בפיורדים. מילפורד סאונד הוא אחד היפים שבהם, אשר לגמרי בזכות ולא בחסד הפך ליעד תיירות פופולרי במיוחד. הפיורד משלב נופים מרהיבים של מים והרים, ואם אתם מגיעים אליו אסור לכם לפספס את Mitre Peak – הפסגה המדהימה של הפיורד. כדי להתרשם כמה שיותר מקרוב מהנופים המרהיבים האלה, מומלץ לקחת שיט של מספר שעות שבמהלכו תראו לא רק הרים ומפלים, אלא גם כלבי ים מקסימים.

המצפה התת ימי – אם אתם מגיעים לאזור פיורד מילפורד סאונד, כדאי מאוד שתגיעו למצפה התת ימי הנמצא במפרץ Harrison, המספק הצצה מרהיבה אל העולם התת ימי העשיר של האזור.

כביש 94 (מוביל לסאונד) – כביש זה מוביל מהעיירה טה אנאו ועד למילפורד סאונד. הנסיעה לוקחת שעתיים לכיוון והיא אחת הדרכים היפות בניו זילנד. אתם תרגישו שאתם בתוך ממלכה של גורדי שחקים. לאורך הכביש יש המון מסלולים ששווה לעצור בשבילם.

אם לסכם

כשאתם מגיעים לניו זילנד, אל תוותרו על פיורדלנד. יש שם כל כך הרבה מה לראות ולחוות, ואין ספק שזה יהיה אחד המקומות היפים שבהם יצא לכם להיות.

המלצות נוספות
  • Mirror Lakes Walk
  • Lake Gunn Nature Walk
  • טעימה קטנה מטרק הרוטברן
  • שפת האגם במילפורד סאונד

אגמי המראה נמצאים ממש לצד כביש 94, המוביל למילפורד סאונד, והמקום מאוד נגיש. ההליכה לאגם אורכת 5 דקות ושווה את העצירה הקטנה בדרך: ביום בהיר ונטול רוח ניתן לראות את ההרים הגדולים והמרשימים משתקפים במי האגם בצורה מושלמת.

טיפ קטן מאיתנו: בואו בשעות הבוקר המוקדמות, אז הרוח יחסית רגועה ואין תיירים רבים.

למידע נוסף לחצו כאן.

הפארק הלאומי פיורדלנד