קרחון פוקס ופרנץ' ג'וזף

  • בחר גודל טקסט A A

 קרחון פוקס ופרנץ' ג'וזף

הקרחונים נמצאים בפארק הלאומי ווסטלנד טאי פאוטיני (Westland Tai Poutini National Park) אשר שוכן במערב האי הדרומי בניו זילנד והוקם בשנת 1960 לציון 100 שנים ליישוב האירופאי במקום. הוא משתרע על פני שטח של 1,157 קמ"ר ושוכנים בו מספר פלאי טבע מדהימים, אשר הפכו לאטרקציות תיירותיות פופולריות במיוחד. הפארק שוכן לחופי ים טסמן, אשר מוקף חופים שעליהם משתרעים יערות גשם יפהפיים, אגמים ושרידי יישובים קדומים אשר תושביהם עסקו בכריית זהב.

בשנת 1990 הוכרז הפארק כחלק מאתר המורשת העולמית טה וואהיפוונמו (Te Wāhipounamu), ביחד עם שלושה פארקים לאומיים נוספים – פיורדלנד, אאורקי/הר קוק והר אספירינג.

נופי בראשית

כל האזור של ווסטלנד טאי פאוטיני שופע נופי בראשית קדומים, הכוללים פסגות הרים מכוסות שלג, קרחונים, יערות, אדמות מרעה, אגמים, ונהרות יפהפיים שכמותם עוד לא ראיתם. בין הנופים האלה, הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לטייל. ואכן, יש כל כך הרבה מסלולי טיול באזור, שכל מה שצריך לעשות הוא לבחור מביניהם את המסלולים שמתאימים לכם:

מסלולים קצרים – מסלולי טיול של מספר שעות בינות לנופים המרהיבים של הפארק הלאומי. במהלך הטיול במסלולים אלה תפגשו הרבה מאוד צמחים יפהפיים, בעלי חיים נדירים, שבילים מאתגרים ונופים שאין מספיק מילים כדי לתאר.

מסלולים ארוכים – מסלולים של מספר ימים אשר במהלכם פוגשים את כל מה שפוגשים במסלולים הקצרים, אבל הרבה יותר. בלילות אפשר ללון באתרי קמפינג או בבקתות הייעודיות שממתינות לכם, ופשוט ליהנות מהאפשרות לחקור את האזור בעזרת הרגליים. אין ספק שתחזרו עם הרבה מאוד תמונות, ועם עוד יותר זיכרונות יפים שתשמחו לספר לכל מי שירצה להקשיב.

טיולים מודרכים לקרחונים – שתי האטרקציות הפופולריות ביותר בפארק הלאומי הן קרחון פרנץ יוזף (Franz Josef Glacier) וקרחון פוקס (Fox Glacier). מדובר בשני קרחוני ענק, אשר אפשר ללכת עליהם או לטוס מעליהם ולחוות חוויה של פעם בחיים. שני הקרחונים שוכנים קרוב מאוד אחד לשני – משהו כמו 40 דקות נסיעה בלבד. ניתן להגיע עד ל"לשונות" הקרחונים באופן עצמאי במסלול הליכה רגלי. במידה ובחרתם ללכת על הקרחונים יש לקחת טיול מודרך לשם, שכן הקרחון מלא בורות ותהומות וחשוב ללכת עם מדריך שמכיר אותו כמו שצריך.

טיפוס הרים וטיולי סקי – בתוך הפארק יש לא מעט פסגות הרים גבוהות המהוות מכרה זהב עבור מטפסי הרים, אבל רק לוותיקים שבהם שנמצאים בכושר מעולה. חובבי הסקי יוכלו גם הם למצוא כאן הרבה מאוד פסגות לגלוש מהן, וחובבי שני סוגי הספורט האתגרי הזה יוכלו להשתכן בבקתות הייעודיות הנמצאות ברחבי הפארק.

אופני הרים – בפארק הלאומי ווסטלנד טאי פאוטיני ישנם שני מסלולים שבהם מותר להתנייד באופניים – מסלול בקרחון פרנץ יוזף (Te Ara a Waiau Walkway/Cycleway) ומסלול בקרחון פוקס (Te Weheka Walkway/Cycleway). לכן, אם אתם נמנים עם חובבי הספורט האתגרי הזה, כדאי מאוד שתבחרו לפחות באחד משני המסלולים האלה וכך תוכלו ליהנות גם מהספורט החביב עליכם וגם מנופים מרשימים שמילים לא יוכלו לתאר.

אם לסכם

הפארק הלאומי וווסטלנד טאי פאוטיני הוא אחד המקומות היפים בניו זילנד, אשר בו אפשר ליהנות משילוב של הטבע במלוא הדרו, מסלולי טיול, קרחונים וספורט אתגרי – הכל במקום אחד. השילוב המיוחד הזה מביא לכך שתיירים מכל העולם מגיעים אל הפארק וחוזרים עם שלל תמונות וחוויות. מבטיחים לכם שאם תחליטו לבקר שם, גם אתם תחזרו ככה בדיוק. תיהנו!

המלצות נוספות
  • הלי-הייק (Heli Hike)
  • מעיינות חמים בפרנץ ג'וזף
  • Sentinel Rock Walk
  • חיפוש זהב - פעילות לכל המשפחה

הלי-הייק (או בעברית עילגת – "טרק הליקופטר") היא דרך לא רעה לשלב כמה אלמנטים יחד – גם חוויה מיוחד, גם טיסת נוף וגם הליכה על הקרחון. ניתן לצאת להלי-הייק גם לקרחון פרנץ ג'וזף וגם לקרחון פוקס והנחיתה על הקרחון תחשוף אתכם לנופים קרחוניים אליהם לא הייתם עדים אילו בחרתם לגשת באופן רגלי לקרחון. ההליכה על הקרחון עצמו מתאפשרת באמצעות קרמפונים (סוליות מסמרים המתלבשות על הנעליים ומאפשרות אחיזה טובה יותר על הקרח). פרטים נוספים על הסיור בקרחון פוקס – לחצו כאן. פרטים נוספים על הסיור בקרחון פרנץ ג'וזף – לחצו כאן.

קרחון פוקס ופרנץ' ג'וזף