שמורת ראקיאורה(Rakiura) באי סטיוארט

  • בחר גודל טקסט A A

רציתם להרגיש מבודדים ולטוס למקום שקט ומרוחק בקצה העולם – והגעתם לניו זילנד, ואכן אין יותר מבודד ושקט בקצה העולם. אחרי האי הצפוני והאי הדרומי זה נראה שיותר קצה מזה לא יכול להיות. אז זהו, שלא – במרחק טיסה קצרה או שיט ניתן להגיע לאי הדרומי ביותר בניו זילנד והשלישי בגודלו במדינה: האי סטיוארט. האי מבודד משאר ניו זילנד, אוכלוסייתו מונה 400 איש ו-40,000 ציפורים ושם באמת תרגישו בקצה העולם.

קצת מידע ועובדות נחמדות

שמו המקורי של האי הוא 'האי הדרומי של ניו זילנד'. במהלך המאות ה-18-19 האי הדרומי של ימינו נקרא 'האי האמצעי', עד שבסוף המאה ה-19 הבריטים מיפו את האזור ושינו את שמות האיים. הכבוד למיפוי נפל בחלקו של ויליאם סטיוארט, שגילה את האי במשלחת ציד כלבי ים ומפה הדרך להכרזת האי על שמו הייתה קצרה.

אך שמות מסורתיים הם תמיד יותר מעניינים. שמו המקורי של האי, כפי שניתן לו על ידי המאורים, הוא "שמיים זוהרים" כיוון שבחודשי החורף ניתן לראות ממנו את הזוהר הדרומי. האור האדום והבוהק ממלא את השמיים והוא אחד מהמחזות המיוחדים ביותר בניו זילנד.

העיירה היחידה באי היא אובה, ושם חיים מרבית מתושבי האי, במפרץ 'חצי הירח' (Half Moon Bay) הנקרא ככה בגלל צורתו החצי-מעגלית המושלמת. ניתן למצוא בעיירה סופרמרקט קטן, כמה בתי מלון והוסטלים ומסעדה או שתיים. את העיירה חוצים ב-10 דקות של הליכה איטית מקצה לקצה.

איך מגיעים לקצה העולם?

האי נמצא 30 ק"מ מהאי הדרומי והשיט אליו עשוי להיות לא פשוט, בלשון המעטה. בשל מיקומו בזרמים הימיים והים הפתוח, המים עלולים להיות סוערים מאוד. על כן ניתן להגיע גם עם טיסות סדירות היוצאות מהעיר אינברקרגיל במטוס קטן ובכך להקל על עצמכם ועל הבטן שלכם.

שמורת הטבע והטרק המפורסם

85% מהאי הוא שמורת טבע שהוכרזה בשנת 2002. בתוך השמורה ישנו טרק הראקיאורה, אשר נחשב לאחד מעשרת הטרקים היפים ביותר בניו זילנד ואורכו 32 ק"מ – שלושה ימי מסע. הוא מאוד נוח מכיוון שהוא מעגלי ועובר במגוון חופים מיוחדים. אם אתם מתכננים לצאת אליו בחודשי הקיץ, כדאי להזמין מקום לבקתות מראש כי המקום מתמלא מהר (כמובן שלא כמו טרק המילפורד, אך עדיין כדאי להיות מתוכננים כהלכה). ישנם מסלולים נוספים על האי ששווה לבדוק אותם ויגרמו לכם להרגיש באמת בקצה העולם, עמוק בטבע.

מזג אוויר

על אף שהאי קרוב מאוד לקוטב הדרומי, בחודשי הקיץ הטמפרטורות יחסית נוחות. הבעיה העיקרית היא הגשם – האזור מאוד גשום רוב שנה ומומלץ להגיע רק בחודשי הקיץ בהם הסיכוי יורד (אך לא לגמרי). לפני ההגעה לאי חשוב לבדוק את התחזית ולוודא שאתם מגיעים בימים בהירים. באי עצמו יש מרכז מבקרים מסודר של רשות הטבע של ניו זילנד (DoC) וניתן להתקשר אליהם טלפונית בכדי לשמוע את התחזית המדוייקת. בנוסף, הם ישמחו לעזור לכם ולתת המלצות על טרק הראקיאורה או על המסלולים והפעילויות הנוספות באי.

אז מה עושים ?

אי בתוך אי – מאחד ממפרצי האי אפשר לצאת לפיסה קטנה של אי ירוק וקטנטן אשר נקראה אולבה (Ulva). האי הוא שמורת ציפורים חופשייה ממכרסמים, בה ניתן לצעוד ולשמוע את ציוצי הציפורים מכל מקום. בעזרת חוברת הסבר שתקבלו במרכז המבקרים שבאי סטיוארט, תוכלו לנסות לזהות כמה מהציפורים הנדירות של ניו זילנד ולהנות משירתן. כדי להגיע לאובה יש לקחת סירה קטנה ממפרץ בצידה השני של העיירה, לשיט רגוע וקצר אל גן עדן. ניתן גם לצאת לסיור מאורגן ביום או בלילה ולנסות לראות את הקיווי המפורסם.

מסלולים קטנים בין מפרצים גדולים – מהעיירה אובה יוצאים להם כמה מסלולי יום נחמדים ולא ארוכים אשר עוברים במפרצים השונים של האי. ניתן להשכיר קיאקים ולגלות את החופים מהים ולא מהיבשה.

אז כמו שהבנתם מדובר בחוויה יוצאת דופן ומיוחדת במינה. אם אתם רוצים משהו לא בגדר הרגיל בניו זילנד ואפילו עוד יותר שקט ושלווה זהו המקום להיות בו – איפה שהציפורים שולטות באמת.

המלצות נוספות
  • פינגווינים כחולים
  • קיווי ברחובות
  • משקה בקצה העולם
  • Observation Rock

בקצה המחזה בעיירה אובה ליד המזח ניתן לראות בשעות הערביים קבוצה קטנה של פינגווינים עולים מהמים ונחים על הסלעים. תצאו לטיול ערב נחמד ותעיפו מבט ואם היה לכם מזל תראו את היצורים המיוחדים האלו.

שמורת ראקיאורה(Rakiura) באי סטיוארט