שמורת ראקיאורה (Rakiura) באי סטיוארט

  • בחר גודל טקסט A A

הפארק הלאומי ראקיאורה (Rakiura National Park)

רציתם להרגיש מבודדים ולטוס למקום שקט ומרוחק בקצה העולם – והגעתם לניו זילנד, ואכן אין יותר מבודד ושקט בקצה העולם. אחרי האי הצפוני והאי הדרומי זה נראה שיותר קצה מזה לא יכול להיות.

אז זהו שלא – במרחק טיסה קצרה או שיט ניתן להגיע לאי הדרומי ביותר בניו זילנד והשלישי בגודלו במדינה: האי סטיוארט (Stewart Island).

האי עצמו מבודד משאר ניו זילנד ושוכן כ-30 ק"מ דרומית מקו החוף של האי הדרומי. אוכלוסייתו של האי מונה כ-400 איש ולא פחות מ…… 40,000 ציפורים.

שם באמת תרגישו בקצה העולם!

קצת מידע ועובדות נחמדות

שמו המקורי של האי הוא בכלל 'האי הדרומי של ניו זילנד'. במהלך המאות ה-18-19 האי הדרומי של ימינו נקרא 'האי האמצעי', עד שבסוף המאה ה-19 הבריטים מיפו את האזור ושינו את שמות האיים. הכבוד לביצוע עבודות המיפוי נפל בחלקו של ויליאם סטיוארט, שגילה את האי במשלחת ציד כלבי ים ומכאן הדרך להכרזת האי על שמו הייתה קצרה.

אך שמות מסורתיים הם תמיד יותר מעניינים. שמו המקורי של האי, כפי שניתן לו על ידי המאורים, הוא 'שמיים זוהרים', כיוון שבחודשי החורף ניתן לראות ממנו את הזוהר הדרומי. האורות האדומים והירוקים הבוהקים ממלאים את השמיים והם אחד מהמחזות המיוחדים ביותר בניו זילנד.

העיירה היחידה באי היא אובן (Oban), ושם חיים מרבית מתושבי האי, במפרץ 'חצי הירח' (Half Moon Bay) הנקרא ככה בגלל צורתו החצי-מעגלית המושלמת. ניתן למצוא בעיירה סופרמרקט קטן, כמה בתי מלון והוסטלים ומסעדה או שתיים. את העיירה חוצים ב-10 דקות של הליכה (איטית…) מקצה לקצה.

אז איך מגיעים לקצה העולם?

האי נמצא 30 ק"מ מהאי הדרומי והשיט אליו עשוי להיות לא פשוט, בלשון המעטה. בשל מיקומו בזרמים הימיים והים הפתוח, המים עלולים להיות סוערים מאוד. על כן ניתן להגיע גם עם טיסות סדירות היוצאות מהעיר אינברקרגיל (Invercargill) במטוס קטן ובכך להקל על עצמכם ועל הבטן שלכם.

שמורת הטבע והטרק המפורסם

85% מהאי הוא שמורת טבע שהוכרזה בשנת 2002. בתוך השמורה תמצאו את טרק הראקיאורה (Rakiura Track), אשר נחשב לאחד מעשרת הטרקים היפים ביותר בניו זילנד ואורכו 32 ק"מ – שלושה ימי מסע.

המסלול מאוד נוח מכיוון שהוא מעגלי ובמהלך שלושת ימי הטרק עוברים במגוון חופים מיוחדים. אם אתם מתכננים לצאת אליו בחודשי הקיץ, כדאי להזמין מקום לבקתות מראש כי המקום מתמלא מהר (כמובן שלא כמו טרק המילפורד, אך עדיין כדאי להיות מתוכננים כהלכה).

כמובן שתמיד יש אופציות נוספות וישנם מסלולים נוספים על האי ששווה לבדוק אותם גם הם ויגרמו לכם להרגיש באמת בקצה העולם, עמוק בטבע.

מזג אוויר

על אף שהאי קרוב מאוד לקוטב הדרומי, בחודשי הקיץ הטמפרטורות יחסית נוחות. הבעיה העיקרית היא הגשם – האזור מאוד גשום רוב השנה ומומלץ להגיע רק בחודשי הקיץ בהם הסיכוי למשקעים יורד (אך לא לגמרי).

לפני ההגעה לאי חשוב לבדוק את התחזית ולוודא שאתם מגיעים בימים בהירים. באי עצמו יש מרכז מבקרים מסודר של רשות הטבע של ניו זילנד (ה-DOC) וניתן להתקשר אליהם טלפונית בכדי לשמוע את התחזית המדויקת. בנוסף, הם ישמחו לעזור לכם ולתת המלצות על טרק הראקיאורה או על המסלולים והפעילויות הנוספות באי.

אז מה עושים?

אי בתוך אי – מאחד ממפרצי האי אפשר לצאת לפיסה קטנה של אי ירוק וקטנטן, אשר נקראה אולבה (Ulva). האי כולו הוא שמורת ציפורים נטולת מכרסמים, בה ניתן לצעוד ולשמוע את ציוצי הציפורים מכל מקום. בעזרת חוברת הסבר שתקבלו במרכז המבקרים שבאי סטיוארט, תוכלו לנסות לזהות כמה מהציפורים הנדירות של ניו זילנד וליהנות משירתן. כדי להגיע לאולבה יש לקחת סירה קטנה ממפרץ בצידה השני של העיירה – מדובר בדרך כלל על שיט רגוע וקצר יחסית. ניתן גם לצאת לסיור מאורגן ביום או בלילה ולנסות לראות את הקיווי המפורסם.

מסלולים קטנים בין מפרצים גדולים – מהעיירה אובן יוצאים להם כמה מסלולי יום נחמדים ולא ארוכים, אשר עוברים במפרצים השונים של האי. אם אתם חובבי גלים וים אז ניתן גם להשכיר קיאקים ולגלות את החופים מהים ולא מהיבשה.

אז כמו שהבנתם מדובר בחוויה יוצאת דופן ומיוחדת במינה – אם אתם רוצים משהו לא בגדר הרגיל בניו זילנד ומחפשים אפילו עוד יותר שקט ושלווה זהו המקום להיות בו – איפה שהציפורים שולטות באמת.

המלצות נוספות
  • פינגווינים כחולים
  • קיווי ברחובות
  • משקה בקצה העולם
  • Observation Rock

בקצה העיירה אובן ליד המזח ניתן בדרך כלל לראות בשעות הערביים קבוצה קטנה של פינגווינים עולים מהמים ונחים על הסלעים.

הפינגווין הכחול (אשר נקרא גם Little Blue Penguin) הוא הפינגווין הקטן ביותר בעולם ומתנשא לגובה ממוצע של לא יותר מ-35 ס"מ.

אנחנו ממליצים לצאת לטיול ערב נחמד ותוך כדי להעיף מבט סביב – אם יהיה לכם מזל אולי תזכו לראות את היצורים המיוחדים האלו.

שמורת ראקיאורה (Rakiura) באי סטיוארט