הפארק הלאומי אייבל טזמן

  • בחר גודל טקסט A A

פארק לאומי Abel Tasman

הפארק הלאומי אייבל טזמן (Abel Tasman National Park) ידוע בזכות חופי הזהב שלו, צוקי הגרניט המפוסלים ומסלול החוף המפורסם בעולם.

אודות הפארק

פארק אייבל טזמן שוכן בקצהו הצפוני של האי הדרומי של ניו זילנד. הפארק משתרע על פני שטח של 225 קמ"ר והוא הפארק הלאומי הקטן ביותר במדינה. למרות זאת, הוא יעד תיירות מאוד מומלץ, וזאת בזכות שפע הנופים והאטרקציות שהוא מציע למבקרים.

קצת היסטוריה

פארק לאומי אייבל טזמן הוקם בשנת 1942, כחלק מציון 300 שנה להגעתו של האירופי הראשון לניו זילנד, הלא הוא מגלה הארצות אבל טסמן. עד ה-18 בדצמבר 1642 התגוררו על חופי הפארק שבטים מאוריים, אשר ניזונו מדגת הים והתגוררו במערות ובאתרים שונים באזור. בתאריך זה הגיע מגלה הארצות אבל טסמן למקום, אולם הוא איבד ארבעה אנשי צוות בקרב מול המאורים והמשיך בדרכו. רק בשנת 1855 הגיעו אירופאים אחרים לאזור, התיישבו בו ופיתחו אותו למחייתם. בשנת 1942 הוכרז הפארק כפארק לאומי לרגל ציון 300 שנה ליום הגעתו של אבל טסמן למקום, ומאז הוא הפך ליעד תיירותי קסום.

טבע לא רגיל

האקלים באזור הפארק הוא נוח במיוחד, דבר ההופך אותו למתאים לביקור במשך כל עונות השנה. כדאי לעשות זאת בגלל החופים החוליים המוזהבים, מרבצי הסלעים המרתקים (בעיקר גרניט, אולם בהחלט אפשר למצוא גם אבני גיר ושיש במקום), הצמחייה העשירה, היערות ושלל בעלי חיים נדירים ומקסימים. למעשה, באי הזעיר טונגה אשר נמצא ממש בסמוך לחופי הפארק, ישנה מושבה של כלבי ים, שפשוט כיף להביט בה (מצוין לאלבום התמונות).

אז מה עושים בפארק?

התשובה פשוטה – נהנים מהטבע ומשלל האטרקציות שהוא מציע.

טרקים בטבע – פארק אבל טסמן מציע הרבה מאוד טרקים שאפשר לעשות בו, החל ממסלולים קצרים יחסית ועד לארוכים במיוחד. במהלך הטרקים תפגשו טבע מרשים במיוחד, לרבות יערות, צמחייה עבותה ובעלי חיים נדירים ומקסימים במיוחד. אם אתם יוצאים לטיול כזה חשוב שתצטיידו בשק שינה, כלי בישול כולל גזייה, מזון, אמצעי תאורה, מעיל גשם (כי אף פעם אי אפשר לדעת מתי ירד גשם בפארק) ובגדים חמים. מגפיים, לעומת זאת, אינם נחוצים. בכל מקרה, לפני שאתם יוצאים למסלול, חשוב שתבדקו את התחזית. אם צפוי גשם חזק – עדיף שתדחו את הטיול למועד אחר.

קמפינג – יש לא מעט אתרי קמפינג בפארק, ובהחלט מומלץ להצטייד באוהל כשמגיעים לשם. אחרי הכל, אין כמו להתעורר בתוך הטבע המרהיב הזה.

טיול דרך הים – אם אתם פחות בקטע של טיולים רגליים, תוכלו לפנות אל אחת משלל החברות המשכירות קיאקים ולטייל בפארק דרך הים. אופציה נוספת היא להשתמש בשירותי מוניות השירות המוצעים באי, וליהנות מהגעה נוחה למספר חופים יפהפיים.

לסיכום – פארק אבל טסמן מציע חוויית טיול מקסימה בהחלט, כך שאם אתם מגיעים לאזור ממש לא כדאי לפספס.

המלצות נוספות
  • מסלול קצר - Wainui Falls Track
  • Abel Tasman National Monument
  • Tonga Island Marine Reserve
  • מסלול ארוך - Abel Tasman Coast Track

בקצהו הצפוני של הפארק ניתן למצוא טרק יומי קצר המתאים גם למשפחות עם ילדים. המסלול אל Wainui Falls עובר דרך צמחייה מקומית עבותה, מצריך חציית גשר תלוי ומסתיים בהגעה למפלים המרשימים. יש המגדירים את המסלול כאחד המסלולים הקצרים הטובים שיש באזור פארק אבל טסמן. אורכו של המסלול כ-3.4 ק"מ (הלוך חזור) אותם אתם עתידים לגמוע בכשעה וחצי (קצב הליכה הוא עניין אינדיבידואלי לחלוטין, כך שתערכו בהתאם אם אתם יודעים שאתם אוהבים לעשות את ההליכות שלכם בקצב איטי). מומלץ לחפש לאורך המסלול חלזונות ענק הניזונים מבשר (כן… גם אנחנו לא האמנו בהתחלה, אבל מסתבר שיש דבר כזה בניו זילנד).

הפארק הלאומי אייבל טזמן