דנידין (דונדין)

  • בחר גודל טקסט A A

דנידין (או דונדין)

דנידין (Dunedin – השם נהגה "דַנֵדן") היא עיר בניו זילנד, בירת מחוז אוטאגו והשנייה בגודלה באי הדרומי. למרות שהיא העיר השמינית בגודלה בניו זילנד כולה, הרי שמבחינה היסטורית ותרבותית היא נמנית עם ארבע הערים החשובות בניו זילנד, לצד קרייסטצ'רץ, אוקלנד וולינגטון. נכון לשנת 2016 התגוררו בדנידין כ-126 אלף תושבים, כאשר חלקם הגדול הוא סטודנטים שלומדים בה ומשפיעים רבות על אופיה.

ההיסטוריה של דנידין

על פי ממצאים ארכיאולוגיים, ההתיישבות הראשונית בדנידין היתה בסביבות שנת 1100, כאשר התושבים היו, כמובן, בני העדה המאורית. בשנת 1770 הגיע למקום חוקר הארצות ג'יימס קוק. הוא פגש שם כלבי ים ופינגווינים, ודיווחיו על אלה משכו אל המקום ציידים אירופאיים אשר התעמתו עם האוכלוסייה המקומית. בשנת 1815 יוסד במקום הישוב האירופאי הראשון על ידי ויליאם טאקר, אבל ישוב הקבע הוקם רק בשנת 1831. ההתיישבות הקבועה הזאת החלה בציידי לווייתנים, אולם בתוך תקופה מאוד קצרה החלו להגיע אירופאים נוספים, אשר התיישבו במקום ופיתחו בו את ענפי החקלאות.

הקמתה הרשמית של העיר בשם דנידין היתה רק בשנת 1848. היו אלה מתיישבים סקוטיים אשר הכריזו עליה כיישוב מן המניין, מה שמסביר גם את פשר שמה. המתיישבים הסקוטיים קראו לעיר על שם בירת סקוטלנד, הלא היא אדינבורו, אשר בסקוטית מכונה Dùn Èideann. אין תמה, אם כך, שבראשיתה עוצבה העיר בדמותה של אדינבורו, ויש אומרים שהיא מזכירה אותה עד היום.

הבהלה לזהב

באותן שנים בהן הוקמה דנידין באופן רשמי, היתה בהלה מאוד גדולה לזהב. העובדה שבשנת 1861 התגלה זהב באזור שנמצא דרומית-מזרחית לדנידין, הביא לגידול מאוד מהיר באוכלוסייתה. התושבים הגיעו ברובם מאירלנד, אולם היו גם גרמנים, איטלקים, צרפתים, סינים ואפילו יהודים. כיאה לעיר שאוכלוסייתה גדלה, הלכה דנידין והתפתחה. הוקמה בה אוניברסיטת אוטאגו, שהיא הוותיקה ביותר מבין אוניברסיטאות ניו זילנד, הקימו בה מסילת ברזל ותעשיות שונות כגון תעשיית הבשר הקפוא החלו לשגשג. כל אלה הביאו לכך, שגם כאשר הבהלה לזהב נרגעה – דנידין המשיכה לפרוח.

בתחילת המאה ה-20 האי הצפוני של ניו זילנד הוא זה שזכה ליותר תשומת לב, ומעמדה של דנידין ירד. למרות זאת, התפתחותה המאסיבית של העיר במאה ה-19 בשילוב הארכיטקטורה הכל כך מיוחדת שלה, עזרו לעיר לשמור על מעמדה כאחת הערים החשובות של ניו זילנד.

מה עושים בדנידין?

דנידין היא עיר שמאוד כיף לטייל בה בזכות הארכיטקטורה המיוחדת שלה, המוזיאונים, הגלריות וגולת הכותרת – הגן הבוטני. אפשר לפגוש בה בעלי חיים נדירים רבים, ביניהם פינגווינים, אריות ים, אלבטרוסים, כלבי ים ועוד, וזאת במסגרת טיולים ייעודיים שמציעות סוכנויות טיולים בעיר. על פי ספר השיאים של גינס, רחוב בולדווין, אשר נמצא כ-3.5 קילומטרים ממרכז העיר, הוא הרחוב התלול ביותר בעולם, ולכן מהווה אטרקציה כשלעצמו.

לסיכום

דנידין היא עיר עם הרבה היסטוריה, שכדאי מאוד לבקר בה. צפויות לכם הרבה מאוד חוויות נפלאות, והרבה מאוד תמונות יפהפיות. תבלו!

המלצות נוספות
  • חצי האי Otago
  • מסלול "צינורות האורגן"
  • מרכז האלבטרוס המלכותי
  • שוק האיכרים של אוטאגו

חצי האי אוטאגו (Otago Peninsula) ממוקם לחופו של החוף המזרחי של האי הדרומי של ניו זילנד ונמצא במרחק כ-17 ק"מ מדנידין (משהו כמו 25 דקות נסיעה).

חצי האי הוא ביתם של חיות רבות כגון אלבטרוסים, פינגווינים, כלבי ים ועוד. האזור כולו מרושת במסלולי הליכה – החל ממסלולים של חמש דקות ועד שלוש שעות.

לרשימה המלאה של מסלולי ההליכה באזור לחצו כאן.

דנידין (דונדין)