כמה עובדות על ניו זילנד

ניו זילנד מלאה הפתעות בכל כך הרבה מובנים – היא חלוצה בתחומים מסוימים ומרתקת בתחומים אחרים. הנה כמה עובדות שיעזרו לכם להבין טוב יותר מה קורה במדינת האיים שבקצה העולם.
Credit: Martin Vlnas

ניו זילנד מלאה הפתעות בכל כך הרבה מובנים – היא חלוצה בתחומים מסוימים ומרתקת בתחומים אחרים.

כדי לעזור לכם להבין מעט יותר טוב את האופי המיוחד של ניו זילנד, הנה כמה עובדות שיעזרו לכם להבין טוב יותר מה קורה במדינת האיים שבקצה העולם:

 1. אם תשמעו ניו זילנדי משתמש במילה 'קיווי' (Kiwi) כנראה שהוא לא מדבר על הפרי או על הציפור הלאומית של ניו זילנד, אלא מכנה את עצמו או ניו זילנדי אחר. כמו שאנחנו 'ישראלים', הם 'קיוויז'. הסיבה לכך היא נעוצה בעובדה שהם מאוד (אבל מאוד) גאים ואוהבים את ציפור הקיווי המקומית. כיום הקיווי היא ציפור מוגנת, אשר עדיין עומדת בפני סכנת הכחדה – קיימים תתי מינים שונים של קיווי, חלקם בסכנה מוחשית יותר וחלקם פחות.
 2. מי שנהג בישראל, ארה"ב ואירופה עלול להתבלבל בתחילה בכל מה שקשור לנהיגה, וזאת כיוון שבניו זילנד תשתית הכבישים היא בריטית, והמשמעות הישירה של הדבר היא שנוהגים שם הפוך – בצד שמאל של הכביש. לפחות בהתחלה מומלץ לצאת לסיבוב התרגלות ברחובות שקטים יותר לפני שנכנסים למרכז העיר. גם אם אתם ברגל – שימו לב כשאתם חוצים את הכביש להביט לצד הנכון!
 3. בשונה מבישראל, המהירות המקסימלית המותרת בדרכים בין-עירוניות היא 100 קמ"ש, גם אם מדובר בכביש דו-סיטרי, חד-מסלולי וללא הפרדה בנויה (אצלנו בכביש דומה מותר רק 80 קמ"ש). ברוב המקרים לא ניתן בכלל לנהוג במהירות המקסימלית בשל פיתולים או תנאי הדרך, וזהו מספר סמלי בלבד. במידה ואתם מרגישים שאתם מעכבים את התנועה מאחוריכם, פשוט תמצאו מקום בטוח לעצירה כדי לאפשר לאלו שמאחוריכם להמשיך בדרכם. זה עדיף מאשר להרגיש כל הזמן את הלחץ של מכוניות שדבוקות לכם לבגאז'.
 4. מדובר במדינה מערבית ומתקדמת, וכנראה גם המדינה המתקדמת בעולם – ניו זילנד הייתה הראשונה בעולם לתת זכות בחירה לנשים, כבר ב-1893 (27 שנים לפני ארה"ב!).
 5. בשיא הקיץ – באזור חג המולד – באזורים מסוימים באי הדרומי השמש עשויה לשקוע רק סביב השעה 23:00 בלילה. משמעות הדבר היא ימים ארוכים ונינוחים יותר, ללא חשש להספיק להגיע למקום מסוים לפני רדת החשיכה.
 6. בכל קילומטר רבוע בניו זילנד חיים 16.9 איש בממוצע, בעוד שבישראל יש 405 איש על אותו השטח. יחי ההבדל הקטן…..
 7. בניו זילנד חיים כ-4.8 מיליון איש ו-27.3 מיליון כבשים (לשם השוואה: בבייג'ינג, העיר הגדולה בעולם, חיים כ-21.7 מיליון איש). זהו יחס של 5.6 כבשים לאדם אחדכבשים וגבעותכבשים ניו זילנדיות – בטוח שתתקלו בכמה מהן במהלך הטיול
 8. אין בע"ח טורפים בניו זילנד – החיה 'המסוכנת' ביותר שחיה שם היא חיה שנקראת פוסום (Possum). שימו לב לא להתבלבל עם אופוסום (Opossum), שזו חיה אחרת אותה תמצאו בדרך כלל בצפון אמריקה. גם מבחינת ממלכת הזוחלים ניו זילנד היא מקום בטוח מאוד – לא תוכלו למצוא שם אפילו נחש אחד, זאת בניגוד גמור לשכנה אוסטרליה, שם נמצאים כמה מהנחשים המסוכנים ביותר בעולם.
 9. שיטת האימון המפורסמת שכבשה את העולם, Les Mills, הומצאה בניו זילנד על ידי אדם בעל אותו שם אשר בנוסף להיותו ספורטאי מוכשר מאוד גם כיהן כראש העיר של אוקלנד בין השנים 1990-1998. הוא עצמו פתח חדר כושר ראשון כבר בשנת 1968 ואילו בנו, פיליפ מילס, הוא זה שמנהל כיום את הביזנס. כצפוי ניתן למצוא אימונים בסגנון זה בחדרי הכושר השונים במדינה וגם אפילו בארצנו הקטנטונת.
 10. הפארק הלאומי טונגרירו (Tongariro National Park) באי הצפוני של ניו זילנד הוא אחד מהפארקים הלאומיים הראשונים שהוכרזו בעולם – ואם אתם ממש מתעקשים על הפרטים הקטנים, אז הוא הפארק השישי בעולם שהוכרז באופן רשמי.טונגרירוהפארק הלאומי טונגרירו – כמה יופי במקום אחד
 11. כיוון שמרבית האוכלוסייה היא בריטית במקור, התושבים מאוד אוהבים Fish & Chips וכן פאי במילויים שונים. את שני אלה אפשר למצוא בכל מקום, בדומה לדוכני פלאפל אצלנו. אגב, חומוס לא זר לניו זילנדים ובכל סופרמרקט אפשר למצוא במקררים חומוס – אך קחו בחשבון שהם קצת יותר יצירתיים מאיתנו בכל מה שקשור למה שאפשר לעשות עם חומוס והם נוהגים להוסיף לו טעמים יוצאי דופן כמו לדוגמה חומוס עם סלק.
 12. בניו זילנד חי זן כבשים מיוחד הנקרא מרינו (Merino) שגדל בהרים הגבוהים. בשל תנאי המחיה של הכבשים בקור העז, הצמר שלהן הוא חומר בידוד מעולה ממנו מייצרים בגדי טיולים מיוחדים – מדובר על צמר דק, קל משקל ועם זאת מחמם מאוד.
 13. 85% מהצמחייה בניו זילנד היא ייחודית ולא ניתן למצוא אותה בשום מקום אחר בעולם.
 14. ההר הגובה ביותר במדינה הוא הר קוק (Mount Cook), אשר נמצא במרכז האי הדרומי – גובהו 3,724 מטר ושמו המאורי הוא Aoraki – 'מחורר העננים' בתרגום חופשי, וניתן להבין מדוע.
 15. נושא השיחה האהוב ביותר על הניו זילנדים הוא מזג האוויר בשל אופיו ההפכפך ואהבתם של התושבים המקומיים לקיום שיחות יומיומיות נינוחות עם עוברי אורח.
 16. הטרק שנחשב ליפה ביותר בעולם הוא המילפורד, אשר נמצא באי הדרומי בפארק הלאומי פיורדלנד.
 17. בעוד אצלנו כדורגל נחשב לדומיננטי, הספורט המרכזי במדינה הוא הרוגבי, וה-All Blacks הוא שמה הנבחרת הניו-זילנדית – הקבוצה הנחשבת לטובה בעולם בספורט זה. לפני כל תחילת משחק הם מבצעים את ריקוד ההאקה (Haka) – ריקוד מלחמה מאורי מסורתי שכולל הבעות פנים מוגזמות, צעקות עמוקות וחבטות על הגוף במטרה להפחיד את היריב
 18. ריקוד ההאקה (Haka) – ריקוד מלחמה מאורי מסורתי
 19. למרות שהם נמצאים בקצה העולם, הניו זילנדים לא עמדו מנגד במלחת העולם הראשונה וחברו לאוסטרלים ביצירת כוח צבאי – (Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC. הם לקחו חלק בקרבות במקומות שונים ובין היתר הם אפילו הגיעו גם לארצנו הקטנטנה והשתתפו בקרב לשחרור העיר באר שבע. קרב זה ידוע עד היום כקרב הפרשים הרכוב האחרון בהיסטוריה וישנו מוזיאון אנז"ק בעיר לתיעוד גבורתם.
 20. כשהחיילים הניו זילנדים הגיעו לראשון לציון, עייפים ומלוכלכים, אחרי חודשים ללא ירקות ופירות (ואולי אפילו שנים) התושבים הגישו להם תפוזי ג'אפה טריים. המחווה הייתה כל כך משמעותית עבורם שעד היום אפשר למצוא בסופרמרקטים בניו זילנד עוגיות שוקולד-תפוז הנקראות Jaffa Cookies.
 21. ניו זילנד זכתה לכינוי מאורי שמשמעותו 'ארץ הענן הארוך'. כאשר הגיעו המאורים הראשונים נראו להם מרחוק האיים מכוסים בשכבת עננים ארוכה ובלתי נגמרת – מצב אופייני למזג האוויר הניו זילנדי, ועל כן הכינוי כל כך תואם למדינה.מילפורדהפארק הלאומי פיורדלנד מכוסה בשכבת עננים
 22. אמנם אוסטרליה וניו זילנד נחשבות קרובות, אך עדיין מפרידים ביניהן לא פחות מ-4,155 ק"מ. טיסה ממדינה אחת לאחרת תארך כ-3 שעות, בדומה לטיסה מישראל לאיטליה.
 23. השפות הרשמיות בניו זילנד הן אנגלית, מאורית ו….. שפת הסימנים.
 24. האבן הירוקה המפורסמת של ניו זילנד, המכונה Jade, היא ייחודית למדינה. היא שימשה את המאורים ליצירת כלים שונים – החל מכלי נשק ועד תכשיטים. כיום השרשראות שמכינים מהאבן מאוד פופולריות, והאבן מגיעה בצורות שונות, כשלכל צורה משמעות אחרת בתרבות המאורית והבחירה היא בהתאם לאופיו של האדם העונד אותה.
 25. הכבשים הרבות שבניו זילנד אכן גורמות לחור בשכבת האוזון מעל המדינה, זהו איננו מיתוס. עם זאת, בשל המצב החריג התושבים מאוד מודעים לאיכות הסביבה – המדינה מדורגת במקום ה-11 מתוך כל מדינות העולם בשמירה על איכות הסביבה. הם מפרידים את האשפה באדיקות רבה – כל מחוז והשיטה שלו. כך, לדוגמה, במחוזות מסוימים יש לשלם על כל שקית של זבל אותה משליכים בערך 10-15 ש"ח (לשקית בנפח של עד 20 ליטר). כיוון שהם מאוד מאמינים במיחזור אז השלכה של פסולת אותה ניתן למחזר אינה עולה כסף והם מקפידים על הפרדה בין נייר, פחיות, פלסטיק, זכוכית, פסולת אלקטרונית וזבל אורגני.
 26. הכתיבה המאורית היא באותיות לטיניות ועל כן ניתן לקרוא את המילים המאוריות כפי שאנו מבינים אותן. ישנו יוצא דופן אחד: צירוף האותיות WH נהגה כ-F. לכן כאשר מדברים על נהר ה-Whanganui הוגים את המילה כ'פאנגאנוי'.
 27. בעיר דונדין (Dunedin) שבאי הדרומי קיים הרחוב התלול ביותר בעולם – רחוב בולדווין (Baldwin Street). בשיאו, זווית הרחוב מגיעה ל-19 מעלות בלבד ולרמת שיפוע של 35%. פרט לתושבים המתגוררים ברחוב חל איסור מוחלט על כניסת רכבים לרחוב.
 28. באי הצפוני ניתן למצוא את המקום בעל השם הארוך ביותר בעולם (ר' תמונה מטה). מדובר במספר מילים מאוריות שאוחדו לכדי מילה אחת, ותושבי המקום כבר בבית הספר היסודי לומדים כיצד להגות את השם כהלכה. המשמעות (בתרגום חופשי) היא: 'הגבעה עליה טאמאטאה, האיש בעל הברכיים הגדולות, החייל, מטפס ההרים, בולע האדמות שטייל מסביב, ניגן בחליל לזכר אחיו האהוב'.

השם הכי ארוך בניו זילנד

המקום בעל השם הכי ארוך בעולם – נראה אתכם הוגים את שם המקום.