כל מה שאסור לפספס ב-Milford Hwy

ישנו רק כביש אחד אשר מחבר את המילפורד סאונד לעולם החיצון – וזהו כביש מספר 94. זוהי דרך מפותלת העוברת בכמה מסלולים ונקודות תצפית מהיפות ביותר בניו זילנד, כשבסופה מגיעים ליהלום שבכתר – ויש שיגידו שזה המקום היפה בעולם – המילפורד סאונד.
Image by HYUNGNAM PARK from Pixabay

ישנו רק כביש אחד אשר מחבר את המילפורד סאונד לעולם החיצון – וזהו כביש מספר 94. זוהי דרך מפותלת העוברת בכמה מסלולים ונקודות תצפית מהיפות ביותר בניו זילנד, כשבסופה מגיעים ליהלום שבכתר – ויש שיגידו שזה המקום היפה בעולם – המילפורד סאונד.

אורכו של הכביש 120 ק"מ והנסיעה עליו מטה-אנאו עד הסאונד אורכת כשעתיים ללא עצירות. מומלץ להקדיש יום שלם (אף יותר) לדרך הנהדרת הזאת.

אספנו כמה נקודות מפתח שכדאי מאוד לעצור בהן:

 

1. Te Anau Downs – קילומטר 29

זהו מזח יפייפה בצד הדרך, אשר ממנו יוצאות הסירות לטרק המילפורד המפורסם (אחד מעשרת ה-Great Walks של ניו זילנד).

אגם Mistletoe נמצא מרחק קצר מהמזח ובהחלט שווה ביקור – ההליכה לא ארוכה והאגם נחמד ורגוע. לעוד מידע על המסלול באגם הקליקו כאן.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 29)

2. Eglinton Valley (עמק אגלינטון) – קילומטר 52

לאחר נסיעה בין העצים, בסופו של פיתול קטן בדרך, יתגלה בפניכם עמק רחב ידיים בין הרי הענק הבלתי נתפסים של הפיורדלנד. בחודשי הקיץ העמק נצבע בגווני זהוב בעקבות העשב שהתייבש והמחזה מדהים ומרחיב את הלב.

ניתן לעצור בצד הדרך בחניה מסודרת ולצאת להסתובב בעמק, בו תרגישו קטנים לעומת הטבע העצום שמסביב.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 52)

 

עמק אגלינטון במילפורד

עמק אגלינטון (Eglinton vally)

3. Mirror Lakes (אגמי המראה) – קילומטר 56

מזג אוויר טוב הוא המרכיב ההכרחי כדי שהקסם יעבוד: מדובר באגמים קטנים לצד הדרך הנמצאים במקום מושלם – בדיוק מול רכס הרים ענק. כאשר מזג האוויר טוב ואין רוח בכלל, רכס ההרים משתקף כמו מראה במי האגם וזהו מחזה מיוחד במינו והזדמנות לתמונה יפה לשלוח הביתה.

יתרון נוסף לנקודה הקטנה הזאת על הכביש הוא שההליכה אל האגמים אורכת רק 5 דקות מהחניה.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 56)

4. Gunn Lake – קילומטר 79

לאחר נסיעה למרגלות איתני הטבע של הפיורדלנד, מופיע בצד הדרך שלט לאגם קטן בתוך העמק הענק. לאחר הליכה נינוחה בשביל העטוף בצמחייה עשירה מתגלים מימיו הכחולים של אגם Gunn והנוף של ההרים הירוקים והדרמטיים.

זהו איזון מושלם אשר כדאי לנצל את ההזדמנות להציץ בו, ובנוסף זוהי הזדמנות נהדרת למתוח את הרגליים מהנסיעה. ישנם ספסלים הפזורים לאורך המסלול ונקודות שבהן ניתן לפלס את דרך אל קו המים בין כל הצמחייה במקום. ישנה חנייה מסודרת וההליכה אורכת 45 דקות הלוך-חזור במסלול מעגלי.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 79)

5. The Divide – קילומטר 83

מימין אליכם תתגלה חניה גדולה ומסודרת עם שירותים (אקולוגיים) וברז מים. מנקודה זו יוצא מסלול הרוטברן (Routeburn Track), אחד מעשרת הטרקים הגדולים של ניו זילנד.

אם יש לכם זמן וכוח מומלץ מאוד לטעום מהטרק היפה הזה ולטפס אל ה-Key Summit. המסלול אורך כ-3 שעות הלוך-חזור, כשבסופו נחשפת תצפית עוצרת נשימה על העמק כולו. פשוט לא תוכלו שלא להרגיש על גג העולם כשאתם על אחת מתוך אינספור הפסגות שנוגעות בשמיים – הנוף הוא אחד היפים ביותר בניו זילנד.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 83)

Key summit

הנוף מ-Key Summit

6. Pop’s View – קילומטר 85

אחרי נסיעה בפיתולים, פתאום יתגלה מעין חלון ענק הצופה אל העמק הפרוס למטה. התצפית מציגה את הטבע בשיאו ומעוררת יראה ושמחה בלב.

שימו לב – בשל המראה המדהים רבים בוחרים לעצור בנקודה זו ולפעמים קשה למצוא מקום חניה ובהחלט ייתכן שתצטרכו להסתפק רק בהצצה מחלון המכונית.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 85)

7. Lake Marian – קילומטר 87

חבוי לו בתוך ההרים, האגם הנסתר הזה ייתן לכם תחושה שהגעתם לפיסת גן עדן קטנה. כדי להגיע אליו תצטרכו לפנות ימינה מהכביש הראשי בשילוט לאגם ולמסלול ה-Hollyford, ולאחר נסיעה קצרה תגיעו אל החניה.

שימו לב שמדובר בהליכה לא פשוטה, האורכת כ-3 שעות הלוך-חזור במסלול שרובו בעלייה. לפיכך, מומלץ לבצע אותו רק במזג אוויר טוב מכיוון שהשביל יכול להיות חלק ובוצי ורק אם אתם בכושר סביר. אם אינכם רוצים לטפס עד האגם, אבל עדיין מעוניינים בקצת מים, ניתן – במרחק הליכה קצרה, נוחה ומסודרת – להגיע למפלים קוצפים ועוצמתיים הנמצאים ממש בתחילת המסלול, ומשם לשוב לרכב. הקליקו לפרטים נוספים על ה-Lake Marian Track.

למיטיבי הלכת וחדי העין: את האגם אפשר לראות גם מה-Key Summit – חפשו אותו אם תטפסו עד לפסגה.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 87)

אגם מריאן

אגם מריאן (Lake Marian), פיורדלנד.

8. Homer Tunnel – קילומטר 99

אין מילים בעברית שיוכלו לתאר את מעבר ההרים הזה – הן קטנות מדי לעומת גודלם הבלתי ניתן להכלה של ההרים. גם אם תעברו שם עם אוטובוס תרגישו זערוריים כנמלה בתחתית ההרים הגדולים ביותר שאפשר לדמיין.

מדובר במנהרה שנחצבה בתוך גושי סלע אדירי ממדים, כדי לחבר את המילפורד סאונד לציוויליזציה. זוהי הדרך היחידה בה אפשר לעבור אל המילפורד סאונד ובחודשי הקיץ ישנו רמזור קטן השולט על תנועת המכוניות במנהרה. שימו לב שבשל הביקוש הרב יתכן ויהיו עיכובים.

הנסיעה בתוך המנהרה אורכת כמה דקות וברגע שתצאו אל המילפורד סאונד תתגלה שכבה נוספת, יער שלם, של הרים בגודל בלתי נתפס. משם, הכביש יורד בפיתולים וחשוב לנסוע בזהירות.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 99)

9. The Chasm – קילומטר 110

בפינה נסתר באמצע הדרך זורמים להם מפלים עוצמתיים במיוחד – בגלל כוח המים והלחץ של המפל נוצרו באזור צורות סלעים מיוחדות. ההליכה אורכת 20 דקות הלוך-חזור וזוהי עצירה נחמדה בדרך.

הקליקו למידע נוסף על ה-Chasm Walk (מתאים מאוד למשפחות עם ילדים).

(לינק למפת גוגל – קילומטר 110)

10. Milford Sound – קילומטר 120

היהלום שבכתר, המקום הנחשק ביותר בניו זילנד – ובצדק. זהו מחזה שלעין קשה לתפוס ולראש להבין. הפיורד היפייפה ייחשף לפניכם בשיא תפארתו כשפסגה אחת תבלוט מעל כל היתר, הלא היא ה-Mitre Peak, הניצבת כמו שומר השער של הפיורד (והיא גם המצולמת ביותר בניו זילנד).

במזח יש מרכז מידע לתיירים בו תוכלו להחליט כיצד לחקור את הסאונד – אם בשיט ביאכטה, בקיאק או כל אמצעי תחברותי מיוחד אחר.

(לינק למפת גוגל – קילומטר 120)

מילפורד סאונד

פסגת ה-Mitre Peak במילפורד סאונד

כמה דברים לקחת בחשבון לפני היציאה לדרך

  1. חשוב מאוד לתדלק לפני היציאה ולצאת עם מיכל מלא כיוון שאין תחנות דלק נוספות לאורך הכביש.
  2. התכוננו לכך שבחלק גדול מהאזורים אין קליטה סלולרית.
  3. בדקו את מזג האוויר לפני היציאה ומומלץ גם לברר אם מעבר ההרים פתוח.
  4. ישנה אפליקציה עם כל המידע ונקודת העצירה – לחצו כאן.
  5. כדאי לארוז אוכל לדרך – ישנו בית קפה בסאונד עצמו, אך ביתר הדרך לא יהיו המון אפשרויות עצירה לרכישת אוכל.

המלצות נוספות ומידע בטיחותי ניתן למצוא באתר ה-DOC בקישורים הבאים:

1.מפת הכביש ונקודות עצירה נוספות – לחצו כאן.

 

2.מידע בטיחותי – לחצו כאן.