כמה עובדות על ניו זילנד

  • בחר גודל טקסט A A

ניו זילנד מלאה הפתעות – היא חלוצה בתחומים מסויימים ומרתקת מתחומים אחרים. כדי לעזור לכם להבין מעט יותר טוב את האופי המיוחד שם, הנה כמה עובדות שעוזרות להבין טוב יותר מה קורה במדינת האיים שבקצה העולם:

1.אם תשמעו ניו זילנדי משתמש במילה "קיווי" (Kiwi) כנראה שהוא לא מדבר על הפרי או על הציפור הלאומית של ניו זילנד אלא מכנה את עצמו או ניו זילנדי אחר. כמו שאנחנו ישראלים, הם קיוויז. הסיבה לכך היא בציפור הקיווי שהיא זן מוגן ומאוד יקר לליבם של התושבים.

2.מי שנהג בישראל, ארה"ב ואירופה עלול להתבלבל בתחילה כיוון שבניו זילנד תשתית הכבישים היא בריטית, ומשמעות הדבר היא שנוהגים הפוך – בצד שמאל. שימו לב כשאתם חוצים את הכביש להביט לצד הנכון!

3.בשונה מבישראל, המהירות המקסימלית המותרת בדרכים בין-עירוניות היא 100 ק"מ, גם אם מדובר בכביש דו-סיטרי חד-מסלולי וללא הפרדה בנויה (מה שאצלנו מותר בו 80 קמ"ש). ברוב המקרים לא ניתן לנהוג במהירות המקסימלית בשל פיתולים או תנאי הדרך, וזהו מספר סמלי בלבד.

4.מדובר במדינה מערבית ומתקדמת, וכנראה גם המדינה המתקדמת בעולם – ניו זילנד הייתה הראשונה בעולם לתת זכות בחירה לנשים, כבר ב-1893.

5.בשיא הקיץ (באזור חג המולד) באזורים מסוימים באי הדרומי השמש יכולה לשקוע גם סביב השעה 23:00 בלילה. משמעות הדבר היא ימים ארוכים ונינוחים יותר, ללא חשש להספיק להגיע למקום מסוים לפני רדת החשיכה.

6.בכל קילומטר רבוע בניו זילנד ישנם 16.9 איש בממוצע, בעוד שבישראל יש 405 איש על אותו השטח.

7.בניו זילנד חיים כ-4.8 מיליון איש ו-27.3 מיליון כבשים (לשם השוואה: בבייג'ינג, העיר הגדולה בעולם, חיים כ-21.7 מיליון איש). זהו יחס של 5.6 כבשים לאדם אחד.

כבשים וגבעות
כבשים באי הצפוני בניו זילנד

8.אין טורפים כלל בניו זילנד. החיה המסוכנת ביותר שחיה שם היא אופוסומים, ולא תוכלו למצוא שם אפילו נחש אחד – בניגוד לשכנה אוסטרליה, שם נמצאים כמה מהנחשים המסוכנים ביותר בעולם (מזל שנחשים לא יכולים לשחות).

9.שיטת האימון המפורסמת שכבשה את העולם, Les Mills, הומצאה בניו זילנד על ידי אדם בעל אותו שם, וכצפוי ניתן למצוא אימונים בסגנון זה בחדרי הכושר השונים במדינה וגם בארצנו הקטנטונת.

10.הפארק הלאומי טונגרירו (Tongariro) באי הצפוני של ניו זילנד הוא אחד מהפארקים הלאומיים הראשונים שהוכרזו בעולם.

טונגרירו
הפארק הלאומי טונגרירו

11.כיוון שמרבית האוכלוסייה היא בריטית במקור, התושבים מאוד אוהבים Fish&Chips וכן פאי במילויים שונים. את שני אלה אפשר למצוא בכל מקום, כמו פלאפליות אצלנו. אגב, חומוס לא זר לניו זילנדים ובכל סופרמרקט אפשר למצוא במקררים חומוס – אך קחו בחשבון שהם מאוד יצירתיים עם הטעמים והם מוסיפים לחומוס טעמים יוצאי דופן.

12.בניו זילנד חי זן כבשים מיוחד הנקרא מרינו שגדל בהרים הגבוהים. בשל תנאי המחייה של הכבשים בקור העז, הצמר שלהן הוא חומר בידוד מעולה ממנו מייצרים בגדי טיולים מיוחדים – מדובר על צמר דק, קל משקל ועם זאת מחמם מאוד

 13. 85% מהצמחייה בניו זילנד היא ייחודית ולא ניתן למצוא אותה בשום מקום אחר בעולם.

14.ההר הגובה ביותר במדינה הוא הר קוק אשר נמצא במרכז האי הדרומי – גובהו 3724 מטר. שמו המאורי הוא Aoraki, "מחורר העננים" וניתן להבין מדוע.

15.נושא השיחה האהוב ביותר על הניו זילנדים הוא מזג האוויר בשל אופיו ההפכפך ואהבתם של התושבים המקומיים לקיום שיחות יומיומיות נינוחות עם עוברי אורח.

16.הטרק שנחשב ליפה ביותר בעולם הוא המילפורד, אשר נמצא באי הדרומי בפארק הלאומי פיורדלנד.

17.בעוד אצלנו כדורגל נחשב לדומיננטי, הספורט המרכזי במדינה הוא הרוגבי, וה-All Blacks הוא שמה הנבחרת הניו-זילנדית – הקבוצה הנחשבת לטובה בעולם בספורט זה. לפני כל תחילת משחק הם מבצעים את ריקוד ההאקה: ריקוד מלחמה מאורי מסורתי שכולל הבעות פנים מוגזמות, צעקות עמוקות וחבטות על הגוף במטרה להפחיד את היריב.

ריקוד המלחמה המאורי

18.למרות שהם נמצאים בקצה העולם, הניו זילנדים לא עמדו מנגד במלחת העולם הראשונה וחברו לאוסטרלים ביצירת כוח צבאי – ANZAC. הם לקחו חלק בקרבות במקומות שונים ובין היתר הם הגיעו גם אלינו והשתתפו בקרב לשחרור העיר באר שבע. קרב זה ידוע עד היום כקרב הפרשים הרכוב האחרון בהיסטוריה וישנו מוזיאון אנזא"ק בעיר לתיעוד גבורתם.

19.כשהחיילים הניו זילנדים הגיעו לראשון לציון, עייפים ומלוכלכים, אחרי חודשים ללא ירקות ופירות (ואולי אפילו שנים) התושבים הגישו להם תפוזי ג'אפה טריים. המחווה הייתה כל כך משמעותית עבורם שעד היום אפשר למצוא בסופרמרקטים בניו זילנד עוגיות שוקולד-תפוז הנקראות Jaffa.

20.ניו זילנד זכתה לכינוי מאורי שמשמעותו: "ארץ הענן הארוך". כאשר הגיעו המאורים הראשונים מרחוק האיים נראו מכוסים בשכבת עננים ארוכה ובלתי נגמרת – מצב אופייני במזג האוויר הניו זילנדי, ועל כן הכינוי כל כך תואם למדינה.

מיפלורד
הפארק הלאומי פיורדלנד

21.אמנם אוסטרליה וניו זילנד נחשבות קרובות, אך מפרידים ביניהן 4,155 ק"מ. טיסה ממדינה אחת לאחרת תארך כ-3 שעות, כמו טיסה מישראל לאיטליה.

22.השפות הרשמיות בניו זילנד הן אנגלית, מאורית ושפת הסימנים.

23.האבן הירוקה המפורסמת של ניו זילנד, המכונה Jade, היא ייחודית למדינה. היא שישמה את המאורים ליצירת כלים שונים – החל מכלי נשק ועד תכשיטים. כיום השרשראות שמכינים מהאבן מאוד פופולריות, והאבן מגיעה בצורות שונות, כשלכל צורה משמעותית אחרת בתרבות המאורית והבחירה היא בהתאם לאופיו של האדם העונד אותה.

24.הכבשים הרבות שבניו זילנד אכן גורמות לחור באוזון מעל המדינה, זהו איננו מיתוס. עם זאת, בשל המצב החריג התושבים מאוד מודעים לאיכות הסביבה: המדינה מדורגת במקום ה-11 מתוך כל מדינות העולם בשמירה על איכות הסביבה. הם מפרידים את האשפה באדיקות רבה – כל מחוז והשיטה שלו. כך, לדוגמה, במחוזות מסוימים יש לשלם על כל שקית של זבל אותה משליכים בערך 10-15 ש"ח (לשקית בנפח של עד 20 ליטר). כיוון שהם מאוד מאמינים במיחזור אז פסולת ניתן למחזר איננה עולה כסף והם מקפידים על הפרדה בין נייר, פחיות, פלסטיק, זכוכית, פסולת אלקטרונית וזבל אורגני.

25.הכתיבה המאורית היא באותיות לטיניות ועל כן ניתן לקרוא את המילים המאוריות כפי שאנו מבינים אותן. ישנו יוצא דופן אחד: צירוף האותיות WH נהגה כ-F. לכן כאשר מדברים על נהר ה-Whanganui הוגים את המילה כפאנגאנוי.

26.בעיר דונדין שבאי הדרומי קיים הרחוב התלול ביותר בעולם – רחוב בולדווין. בשיאו, זווית הרחוב מגיעה ל-19 מעלות בלבד ולרמת שיפוע של 35%. פרט לתושבים המתגוררים ברחוב חל איסור מוחלט על כניסה לרחוב ברכב.

27.באי הצפוני ניתן למצוא את המקום בעל השם הארוך ביותר בעולם: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. מדובר במספר מילים מאוריות שאוחדו לכדי מילה אחת, ותושבי המקום כבר בבית הספר היסודי לומדים כיצד להגות את השם כהלכה. המשמעות (בתרגום כללי) היא: 'הגבעה עליה טאמאטאה, האיש בעל הברכיים הגדולות, החייל, מטפס ההרים, בולע האדמות שטייל מסביב, ניגן בחליל לזכר אחיו האהוב'.

השם הכי ארוך ביו זילנד
המקום בעל השם הכי ארוך בניו זילנד