אילו בע"ח ימיים אפשר למצוא בניו זילנד והיכן?

  • בחר גודל טקסט A A

ניו זילנד מלאה בבעלי-חיים ימיים: כלבי ים, אריות ים, דולפינים, לוויתנים ופינגווינים והרשימה עוד ארוכה. אספנו עבורכם את המקומות הטובים ביותר לפגוש את החיות הללו ברחבי ניו זילנד למפגש בלתי נשכח:

אריות-ים וכלבי-ים:

ברחבי החופים השונים מפוזרות מושבות של כלבי-ים ואריות-ים, ושם ניתן לראותם לעתים מתצפית ולעתים במרחק קצר מכם, ממש על החוף. חשוב לא להתקרב אליהם יותר מדי ולשמור על מרחק של לפחות 10 מטר למען ביטחונכם האישי. המקומות הבולטים ביותר לפגוש בהם הם:

קאיקורה (Kaikoura) – אזור זה הוא גן עדן לבעלי החיים הימיים וניתן לראות כאן את כלבי הים מקרוב מאוד, בטיילת של חצי האי. מומלץ להחנות את הרכב ב-Kean Point ומשם ללכת על החוף, שם כלבי הים ינוחו על הסלעים, יהנו מהשמש או ישחו במים.

מילפורד סאונד (Milford Sound) – במהלך שיט בסאונד המרשים אפשר להבחין בתחתית המצוקים במושבות כלבי-ים השוכבים להם בנחת על הסלעים המזדקרים מהמים.

Cape Foulwind באזור ווסטפורט באי הדרומי, לא רחוק מהעיר, ישנה טיילת נחמדה על החוף. ההליכה אורכת כמה דקות ובסופה מרפסת עץ אשר מתחתיה מתגלים עשרות כלבי-ים על הסלעים. הקושי המרכזי הוא להבדיל בין כלבי-הים לסלעים, שצבעם דומה והם זזים כמעט באותה התדירות. אם תמתינו מספיק זמן תוכלו לזהות כלב-ים זז ממקומו.

Sandfly Bay ברחבי חצי האי אוטאגו, ליד העיר דונדין, תוכלו לפגוש מקרוב כלבי-ים על החופים השונים. מפרץ זה הוא המומלץ ביותר כיוון ששם ניתן להתקרב מאוד ליצורים אלה, שפשוט משוטטים על החוף או מתפלשים בחול (אך כמובן כאן נחוץ להיזהר במיוחד ולשמור על מרחק בטוח מהם).

Wharariki Bay בצפון האי הדרומי, באזור גולדן ביי, תוכלו לראות בחודשים מרץ עד מאי גורים קטנים וחמודים של כלבי-ים במפרץ זה. לא מומלץ להתקרב יותר מדי כיוון שהאמא עלולה להיות מאוד מגוננת על גוריה.

Akaroa בחצי האי בנקס, הנמצא במרחק חצי שעה נסיעה מקרייסטצ'רץ', תוכלו לראות את כלבי הים הפרוותיים המפורסמים. ניתן לקחת שיט באוניה במפרץ של חצי האי ולראות אותם משחקים במים הכחולים.

אריה ים
אריה ים בדונדין

דולפינים:

בניו זילנד יש כמה סוגי דולפינים שונים וניתן לראותם בשיט בסירה. הסיורים והמקומות המומלצים לכך הם:

קאיקורה (Kaikoura) – בזכות המדף התת-ימי הנמצא קרוב לחוף, חיות ימיות נמצאות קרוב יחסית לעיר וניתן לראותן מבלי להתרחק יותר מידי. מומלץ לקחת סיור/ שיט שחייה עם דולפינים – הם ישחו סביבכם בכמויות בלתי ניתנות לתיאור ותוכלו למצוא את עצמכם מוקפים בעשרות דולפינים. אחת החברות המומלצות ביות באזור היא Dolphin Encounter, בה ניתן לבחור שיט או שחייה. למידע נוסף לחצו כאן.

Akaroa – בחצי האי בנקס ישנ סוג מיוחד של דולפינים הנקרא Hector’s dolphins. זהו הסוג הקטן ביותר בעולם! הם מאוד חברותיים ובזמן השהייה במים הם ידאגו להגיד לכם שלום. החברה המומלץ לצאת איתה למסע זה היא Black Cat Cruises  ואפשר לקרוא עליהם עוד כאן.

ביי אוף איילנדס (Bay Of Islands) – באי הצפוני, במפרץ המנוקד עשרות איים קטנים והמים רגועים וחמימים, ישנן קבוצות גדולות של דולפינים השוחות בין האיים. הדרך הטובה ביותר ליהנות מיופיים היא באמצעות שיט היוצא מהעיירה פאייה (Paihia) ולצאת לסיור בים, האיים והמפרצים השונים. אמנם לא ניתן לשחות איתם אך גם לצפות בדולפינים מהסירה זו חוויה נהדרת. למידע נוסף לחצו כאן.

 Malborough sounds – בצפון האי הדרומי, בין מפרצים כחולים וזהובים, תוכלו לשכור קיאקים ולפגוש מקרוב מאוד כמות מכובדת של דולפינים – במפרץ חיים חמישה סוגים שונים וניתן לשוט ביניהם. החברה E-ko Tours תיקח אתכם מהעיירה פיקטון לחצי יום או ליום שלם בין המפרצים. מידע נוסף אפשר למצוא כאן.

דולפנים
דולפנים במפרץ האיים

לוויתנים:

איך אפשר לוותר על מפגש עם החיה המדהימה הזאת בטיול שלכם בניו זילנד – מדובר בחוויה עוצרת נשימה, של פעם בחיים. רצועת המים סביב ניו זילנד נחשבת כשמורת טבע ליצורים ימיים (הרביעית בגודלה בעולם) ועל כן רצועה זו היא מקום מצויין לפגוש את כל סוגי בעלי החיים הימיים, ובמיוחד לוויתנים. אלה המקומות שבהם סביר מאוד למצוא אותם:

קאיקורה (Kaikoura)- זהו המקום היחיד בעולם בו ניתן לראות את לווייתני הענק (Giant Sperm) בסיור מאורגן. ניתן לזהותם במהלך כל השנה במי המפרץ ולכן כל זמן הוא זמן טוב לקפוץ לביקור. ישנן שתי אפשרויות לתצפית על הענקים הללו: שיט בסירה או באמצעות מסוק מהאוויר. אנחנו ממליצים לכן לקחת את השיט ולראות אותם מקרוב. למידע נוסף לחצו כאן.

Hauraki Gulf מפרץ זה נמצא בסמוך לעיר המרכזית באי הצפוני, אוקלנד. מהמזח המרכזי יוצא בכל ימות השבוע סיור של חצי יום, במהלכו תוכלו לראות סוגים שונים של לוויתנים – החברה מבטיחה 75% סיכויי הצלחה בסיור שלה במפגש עם לווייתנים (אחוז יפה למדי). פרטים נוספים תוכלו למצוא כאן

Malborough sounds – המפרצים היפים שבקצה הצפוני של האי דרומי הם אזור אשר היה מלא במגווני מיני לוויתנים בטרם הגיע האדם לניו זילנד. לצערנו, לאחר תקופה של ציד מסיבי כמותם פחתה, אך תודות לאיסור ציד לוויתנים האוכלוסייה שוקמה בהצלחה. בחודשים יוני ויולי ניתן לראות לווייתני מזיפות (Baleen Whales), וכן לווייתני אורקה (Orca) – אותו לווייתן קלאסי שבצבעי שחור ולבן. למידע נוסף לחצו כאן.

לוויתן
לווייתנים קאיקורה

פינגווינים:

היכן תוכלו לראות את הבחורים הקטנים שבטוקסידו? מינים שונים חיים לאורך החופים בניו זילנד, אך צריך מזל ותזמון נכון כדי להצליח לפגוש בהם. הנה כמה מקומות טובים לנסות את מזלכם:

The Catlins ברצועת החוף הדרומיות ביותר באי הדרומי ניתן לראות פינגווינים צהובי עין – הפינגווינים המפורסמים של ניו זילנד. מפרץ Curio הוא המקום הטוב ביותר לראותם באזור ומומלץ לבוא בזריחה או בשקיעה, זמן בו ההורים חוזרים מהציד בים כדי להאכיל את התינוקות.

Timaru העיירה נמצאת בחוף המזרחי של האי הדרומי וחיים שם פינגווינים כחולים קטנים. המקום הנפוץ ביותר למצוא אותם הוא מפרץ Caroline והזמן הטוב ביותר הוא בשעות בין-ערביים אז הם יוצאים מהמים והולכים על החוף.

האי סטיוארט (Stewart Island)  – באי השלישי בגודלו בניו זילנד והדרומי ביותר מבין האיים המרכזיים ישנם פינגווינים בשפע. בעיירה היחידה באי, אובן (Oban), אפשר להבחין בפינגווינים צהובי-עין ופינגווינים כחולים המשוטטים בשעות בין-הערביים ליד המזח הקטן.

דונדין – ליד העיר התוססת נמצא חצי האי אוטאגו, ביתן של חיות ימיות רבות. תוכלו לצאת לסיור צפייה במושבות של פינגוויני צהובי עין ובקצה חצי-האי נמצאת שמורה מסודרת בה ניתן לראותם מקרוב מאוד. למידע נוסף לחצו כאן.

Oamaru "עיר הפינגווינים" – זהו המקום הטוב ביותר לראות. ניתן לבקר במושבת הפינגווינים הכחולים הסמוכה לעיירה ולראות בשעות בין-הערביים רבים מהם חוזרים לאחר יום ציד מספק.

פינגיוון צהוב עין
פינגווינים צהובי עין