טיול רגלי על קרחון

לא חסרים קרחונים בניו זילנד. זאת עובדה. עובדה נוספת היא שלצערנו שטחם הכולל של הקרחונים הולך ומצטמצם כבר החל מסוף המאה ה-19 (התחממות גלובלית… מצלצל מוכר?).
קרחונים בניו זילנד

עידן הקרח

לא חסרים קרחונים בניו זילנד. זאת עובדה. עובדה נוספת היא שלצערנו שטחם הכולל של הקרחונים הולך ומצטמצם כבר החל מסוף המאה ה-19 (התחממות גלובלית… מצלצל מוכר?).

ללא ספק, שני הקרחונים המפורסמים ביותר בניו זילנד הם קרחון פוקס וקרחון פרנץ ג'וזף, הממוקמים בחלקו המערבי של האי הדרומי במרחק של כ-35 דקות נסיעה אחד מהשני. שניהם קרחונים מרשימים בגודלם, אך הסיבה האמיתית לפופולריות שלהם היא העובדה ששני הקרחונים קרובים מאוד לכביש הראשי, מה שהופך אותם לאטרקציה שנוח מאוד להגיע אליה. אבל שלא תטעו – ישנם עוד לא מעט קרחונים פזורים ברחבי שני האיים (אם כי הם פחות נגישים לקהל הרחב).

במקרה של קרחון פוקס וקרחון פרנץ ג'וזף אפשר להגיע רגלית אל שולי הקרחונים – יש שביל הליכה מסודר בדרגת קושי לא גבוהה והדבר היחיד שצריך לקחת בחשבון הוא מזג האוויר וכמות הזמן שעומדת לרשותכם באותו היום. בנוסף, אפשר כמובן להגיע אל הקרחון גם באמצעות מסוקים או במסגרת קבוצה מאורגנת במטרה ללכת פיזית על גבי הקרחון עצמו. למעשה, רק בטיסה אפשר באמת לקלוט את גודלם המרשים של הקרחונים ואת עוצמתם. ההליכה על הקרחון נותנת טעימה של הטבע מזווית חדשה ולא מוכרת לרובנו ובכך מעצימה את החוויה כולה.

למי שבאמת מעוניין לקחת את העניין לקצה – אפשר גם לצאת לסיורי אדרנלין הכוללים טיפוס קרח, כולל רתמות, שאקלים, גרזנים וכו'.

הנה עוד קצת מידע על כמה מהקרחונים הנבחרים של ניו זילנד:

קרחון הטזמן

קרחון פרנץ ג'וזף (Franz Josef Glacier)

אורכו של הקרחון הוא כ-12 ק"מ והוא ממוקם בצדו המערבי של האי הדרומי כחלק מהפארק הלאומי ווסטלנד טאי פאוטיני (Westland Tai Poutini National Park). הקרחון מושך אליו כל שנה כ-250 אלף מבקרים (כ-2,700 איש ביום!). ניתן להגיע עד לשוליו של הקרחון בהליכה רגלית וללא צורך במדריך – כשעה וחצי הליכה במסלול שמתאים גם לילדים. כמובן שניתן גם לקחת מסוק שיוביל אתכם אל פני הקרחון לאזור שאליו אין סיכוי שתגיעו רגלית – הסיורים הללו הם סיורים מודרכים וכוללים את הציוד הנדרש לצורך ההליכה (גרזני קרח, סנדלי שלג וכו').

קרחון פוקס (Fox Glacier)

קרחון פוקס ארוך במעט משכנו, קרחון פרנץ ג'וזף, והוא מתפרש על כ-13 ק"מ. נקודת המוצא של הקרחון ממוקמת כ-2,600 מ' מעל פני הים והוא מסתיים בגובה של כ-300 מ' מעל פני הים. הוא ממוקם בצדו המערבי של האי הדרומי כחלק מהפארק הלאומי ווסטלנד טאי פאוטיני (Westland Tai Poutini National Park) וגם הוא נחשב ליעד תיירותי מבוקש – האזור כולו שופע מסלולי הליכה בכל הדרגות, תצפיות נוף מרהיבות ואיך אפשר בלי אגם קרחוני (Lake Matheson). שמו של הקרחון התקבע בשנת 1872, לאחר ביקור של ראש ממשלת ניו זילנד באותה תקופה, וויליאם פוקס. גם כאן תוכלו ללכת רגלית לקרחון או לחלופין לצאת לטיסת נוף והליכה על פני הקרחון באמצעות מסוק.

קרחון טזמן (Tasman Glacier)

קרחון טזמן נוצר לפני כ-18 אלף שנים בעת עידן הקרח האחרון וכיום הוא גדל בכ-80 מטר לשנה – מה שלא מספיק כדי לכסות את המטראז' אותו הוא מאבד במהלך השנה עקב ההתחממות הגלובלית. הוא הארוך בקרחוני ניו זילנד ומתפרש על לא פחות מ-27 ק"מ! קצהו של הקרחון מסתיים באגם קרחוני מרשים, אליו מתנפצים מעת לעת גושים ממדף הקרח, מה שאומר שיש לכם סיכוי לא רע לראות שברי קרחונים צפים ברחבי האגם. בנוסף, ניתן לשכור קיאקים (לרוב השירות כולל גם מדריך צמוד) ולהתקרב אל מדף הסלע ואל הגושים הצפים באגם. וסתם לידע כללי – במידה ואתם חובבי צפרות אז אזור האגם הוא בית הגידול של הציפור הקטנה ביותר בניו זילנד – ציפור ה-Rifleman.

קרחון הוקר (Hooker Glacier)

קרחון הוקר הוא חלק מצבר קרחונים הנמצאים למרגלות הר קוק באלפים הדרומיים של ניו זילנד. הוא לא גדול כמו קרחון טזמן ומשתרע על פני כ-11 ק"מ ומסתיים גם הוא באגם קרחוני. האגם הקרחוני נוצר רק לקרת שנות ה-70 של המאה הקודמת לאחר נסיגתו של קרחון הוקר כחלק ההתחממות הגלובלית אשר גרמה לנסיגת כלל קרחוני האזור. האגם הקרחוני וקצהו של הקרחון עצמו נגישים יחסית, וניתן להגיע אליהם בקלות מקצהו של מסלול ה-Hooker Valley Track (מסלול קל יחסית של כ-5 ק"מ). אם תישארו מספיק זמן באזור האגם, אולי תזכו לשמוע ולראות את חלקי הקרחון הקרובים נשברים ונמסים באגם.

קרחון הוקר, שמורת רספיירינג

קרחון ההוקר, הפארק הלואמי הר קוק.