טיול בקרוואן: יתרונות וחסרונות

טיול בקרוואן בניו זילנד הוא אחת הדרכים הנוחות, היעילות והחסכוניות ביותר לטייל בארץ המדהימה הזאת. חשוב מאוד להשקיע זמן ומשאבים במציאת קרוואן איכותי שיעמוד בכל תלאות הדרך ולא יחייב אתכם להוציא הרבה יותר כסף משתכננתם, ואם אתם עושים זאת נכון אתם מרוויחים ובגדול.
lakeTekapo720X573

השכרת קרוואן בניו זילנד היא דרך נוחה, יעילה והחסכונית לטייל בארץ המדהימה הזאת, בטיול עצמאי. למעשה, יש לצורה זו של טיול כל כך הרבה ביקוש, עד שיש הרבה מאוד חברות בארץ ובחו"ל העוסקות בהשכרת קרוואנים לטיול בניו זילנד ובמכירה שלהם.

אז אמנם חשוב מאוד להשקיע זמן ומשאבים במציאת קרוואן איכותי שיעמוד בכל תלאות הדרך ולא יחייב אתכם להוציא הרבה יותר כסף משתכננתם, אבל אם אתם עושים זאת נכון – אתם מרוויחים – ובגדול.

היתרונות של טיול בקרוואן בניו זילנד

לפני שנפרט את יתרונות הטיול בקרואן בניו זילנד נציין שלדעתנו, הדרך הטובה ביותר לטייל במדינה היא באמצעות רכב שנמצא אתכם לאורך כל הדרך, ולא בתחבורה ציבורית או בטרמפים. זאת משום שטיול ברכב מספק לכם את הגמישות המרבית שהיא נהדרת בכל טיול, אבל במיוחד במקום שבו ממש כל רגע יש איפה לעצור ומה לראות.

אם החלטתם שאכן זאת הדרך האופטימלית עבורכם, עומדות בפניכם האפשרויות לשכור רכב או לרכוש רכב (דבר שהרבה מאוד מטיילים שנוסעים ליותר מחודשיים אכן עושים), כשההחלטה הבאה שתצטרכו לעשות היא לגבי סוג הרכב שתשכרו או תקנו. אפשר להסתפק ברכב פרטי שמתאים לכמות האנשים שנוסעים, ואפשר לעשות את מה שהרבה מאוד ישראלים עושים – לשכור או לקנות קרוואן.

בגדול, מכיוון שהרבה מאוד מהניו זילנדים מחזיקים קרוואנים בשביל טיולים של סופי שבוע, וגם בגלל שזאת צורת טיול מאוד מקובלת בניו זילנד, לא אמור להיות קשה למצוא אתרי קמפינג ומקומות יפים מאוד לעצור בהם ללילה.

חסרונות של טיול בקרוואן בניו זילנד

טיול בקרוואן (קמפרוואן/מוטורהום/Self Contained) מצריך השקעה נוספת בתכנון הטיול כך שהמתווה יותאם למיקומי אתרי הקמפינג בהם ניתן להתמקם עם קראוונים. בנוסף צריך גם להיות מוכנים שיש פה אלמנט של הסתגלות לנהיגה בסוג של מפלצת כביש לצד העובדה שהנהיגה היא בצד שמאל. הרבה אנשים עשויים להירתע מהעניין עקב הסיבות הנ"ל – ולפעמים בצדק! אם אתם לא שלמים עם נהיגה על משהו שלא נהגתם בו בחיים בארץ זרה, כנראה שזאת לא אופציה מוצלחת בשבילכם. חיסרון נוסף, לא פחות משמעותי, הוא שבסופו של יום צריך לחיות עם כל מי שמטייל איתך במקום אחד למשך כל הטיול, מה שלפעמים מתברר כמשהו קשה הרבה יותר ממה שחשבתם.

אז למה דווקא קרוואן?

בכמה מילים – כי הוא מספק את אותה מידת גמישות שמספק רכב פרטי, אבל גם מאפשר לכם לישון בו ולכן חוסך לכם את הצורך לחפש מקום לישון ולשלם עליו עוד.

אם לפרט – כשאתם נוסעים בקרוואן אתם בעצם נוסעים בתוך בית. יש לכם שם את כל מה שאתם צריכים, לרבות שירותים, מקלחת, חדר שינה ומטבח, וכל מה שאתם צריכים לעשות הוא להצטייד באוכל ולחיות ממש (כמעט) כמו בבית. מכיוון שניו זילנד היא ארץ מאוד תיירותית, הרי שכמעט בכל מקום, ובוודאי שבמקומות היותר מתוירים, תוכלו למצוא הרבה מאוד חניוני קרוואנים.

מכיוון שכך, אין צורך להיות במתח לגבי המקום שבו תשנו, אין צורך לפרוק ואין צורך לארוז. כל מה שצריך לעשות הוא להתמקד בכאן ובעכשיו, ופשוט – ליהנות מהטיול.

האם זה חוסך כסף?

יכול להיות, אבל באופן מפתיע לעיתים התשובה היא שלא בהכרח. מבחינת עלויות, קרוואן אכן משלב את העלויות הכוללות של רכב וחדר במלון ועל פניו נראה שיש כאן חיסכון, אבל כשמוסיפים את העלויות של אתרי הקמפינג (חנייה עם קראוון באתרים הללו לא תמיד זולה כמו שמצפים שיהיה), צריכת דלק מוגברת וכל מיני דברים קטנים נוספים, החיסכון בעלות כבר לא כל כך משמעותי (אם בכלל). באופן כללי (כמו בכל מקרה שבו מדובר על הזמנות של שירותי קרקע), אם רוצים לשכור קרוואן בשיא העונה כדאי מאוד להזמין מוקדם ככל האפשר. למי שגמיש מבחינת התאריכים, יש מבצעים יפים מאוד על קרוואנים אם מזמינים לעונות השוליים במקום בשיא העונה. ברוב חברות ההשכרה יש גם הנחות לא רעות אם מזמינים מוקדם.

מוטורהום או קרוואן נגרר?

הרבה ישראלים, אשר מחליטים לעשות טיול בקרוואן בניו זילנד, תוהים האם לשכור (או לרכוש) קרוואן נגרר או מוטורהום (רכב שהוא גם קרוואן כיחידה אחת). היתרון הגדול של הקראוון הנגרר הוא שאפשר לנתק אותו מהרכב ולהשאיר אותו בחניון אם יודעים שחוזרים לאותו מקום, והוא כמובן גם זול בהרבה ממוטורהום. מצד שני למוטורהום יש יתרון על פני קרוואן נגרר בכך שאם רוכשים אותו, אז אחר כך קל יותר למכור אותו כיחידה אחת.

השורה התחתונה

אם נראה לכם שהסיטואציה מתאימה ואתם בשלים לטיול "צפוף" מבחינת המרחב האישי (למשל משפחות עם ילדים), לכו על זה. אבל אם חשוב לכם לשמור על פרטיות ועל מרחב אישי ולא מתחשק לכם לשטוף את הכלים כל ערב- אולי כדאי לחשוב על זה טוב לפני שהולכים בכיוון.

 

ועוד טיפ של אלופים- בין אם זה רכב פרטי או קרוואן, כדאי שתורידו את אפליקציית CamperMate, ובה מפה עם חניוני לילה ומקומות עצירה, מוחלקים לצבעים לפי המחיר.