חמישה דברים שאסור לפספס בני זילנד

בניו זילנד יש כלכך הרבה מה לראות, אז החמישה הפכו לעשרה, אבל הנה כמה דברים שלא כדי לפספס כשאתם מגיעים לטיול בניו זילנד.
פרחים סגולים

למה להגיע לניו זילנד?

אפשר למנות אין ספור סיבות אבל זה לא יגמר כאן לכן ניתן רק חלק. ארץ זו הייתה מבודד מאדם במשך 80 מילון שנה מה שנתן לטבע את המרחב לעשות כרצנו וליצור כמה יצורים מאוד מיוחדים ומשונים. האדם בסופו של דבר הצליח לגלות את גן העדן הנסתר הזה לפני 800 שנה ונפתחה ההזדמנות להציץ לעולם נשכח זה. הרים מושלגים, אגמים בצבעי כחול בלתי נגמרים, גבעות ירוקות עד האופק, הרי געש פעילים ופיורדים אדירים אילו רק חלק מהנפלאות אותם תראו.

סיבה נוספת וחשובה למה להגיע לכאן היא בניו זילנד לא תמצאו נחשים בכלל והטרוף הכי מסוכן על האי הוא סמור. תודות לבידוד ולתנאים המיוחדים לא התפחתו טורפים גדולים מה שנתן שקט ושלווה לציפורים על האי להתפתח ולשגשג. בניו זילנד תוכלו לראות כמה  הציפורים המיוחדות בעולם! המפורסם ביותר הוא הקווי. ציפור חומה חמודה עם מקור צר וארוך אך בלתי כנפיים… כן כן לא היה צורך בדבר המיותר הזה  ללא טורפים גדולים. הצמחייה היא גם ייחודיי למקום ו80% ממה שתראו תראו רק בניו זילנד ולא באף מקום אחר בעולם.

ניו זילנד היא מקום לאוהבי טבע ושקט. בארץ כל כך מגוונת ונוחה לטייל בעלת אלפי מסלולים קצרים וארוכים בכל רמה אפשרית היא באמת גן עדן. רוב המטיילים מגיעים אליה עם ניצוץ בעיניים ומטרה אחת בלב לספוג את הטבע ולאבד בתוכו. כל פיתול בשביל או סיבוב על הכביש יתגלה לכם עוד הר מושלג או אגם חבוי יא אפשר לדעת מה מתחבא בעבר לפינה.

לבסוף תושבי המקום "הקווים" כמו שהם אוהבים לקרוא לעצמכם הם אנשים חמים ואוהבים שתמיד מוכנים לעזור בכל צרה או עצה. השיחה איתם תמיד תגלגל ובסופו של דבר תגיעו לדבר על מזג האוויר (נושא חם כי יש כל כך הרבה סוגים וצרות שנות לגשם כאן).

כביש ניו זילנד

חמישה דברים שאסור לפספס בניו זילנד 

1שיט במילפורד סאונד

מהעיירה טא אנאו באי הדרומי יוצא כביש אחד אשר יוביל אתכם לפנינה של ניו זילנד והמקום היפה בעולם. המילפורד סאונד (Milford Sound) אשר נמצא במעמקי האי הדרומי בפארק הלאומי פיורדלנד (Fiordland Nationak park) הוא ללא ספק מקום חובה לכל מטייל שמגיע לאי.

ישנם מספר דרכים להנות מהיופי העוצר נשימה של מקום זה. תוכלו לשוט בין מבוך הפסגות הענקיות אשר נוצרו בעידן הקרח הארון על ידי המסת הקרחונים. תראו מפלים אדירים נופלים מההרים הגבוהים ובסוף המסע תצאו לים הטזמני לראות את שרשת ההרים שלא נגמרת.  השייט יוצא מהמזח היחיד בסאונד בוא נמצאים כל חברות והספינות. משך השייט בדרך כלל 90 דקות תלוי בחברה איתה אתם שטיים.( עלות השיט 40-90$ לאדם) אם אתם רוצים קצת לצאת ולחקור בעצמכם את הסאונד יש במזח כמה חברות השכרת קייקים בהם תוכלו לצאת ולגלות נקודות נסתרות בין ההרים.

2הליכה על קרחון

באזור המוכנה עמק הקרחונים באי הדרומי של ניו זילנד מתחבאים להם על שרשת ההרים שני קרחונים מרמשים ויפים: קרחון פוקס וקרחון פרנץ' ג'וזף. הקרחונים נמצאים במרחק לא רב אחד מהשני בערך 24 ק"מ. תוכלו לצאת ולחקור אותם משתי העיירות הקטנות אשר שוכנות למרגלותיו. החוויה היא בלתי נשכח כדי להגיע לקרחון תצאו במסוק או במטוס קל מאחת העיירות ותעלו גבוה למבט אל רכסי ההרים. תנחתו אל תוך עולם קפוא וכחול מלא בקסם. תקבלו את הציוד המתאים להליכה על קרחון (נעליים מיוחדות, מעיל, משקפי מגן ומקלות) ותצאו להליכה בתוך מערכות כחולות ותרגישו את הלב פועם חזק. ניתן לצאת לסיורים בדרגות קושי שונות מה שמתאים לכם (עלות הסיור נע בין 400$-500$ לאדם).

קרחון

3אש ועשן ברוטורואה

באי הצופני שוכנת לה העיירה רוטוראה הכל נראה שלוו וירוק מסביב עד שלוקחים שאיפה גדולה בפניה ומרחים ריח של גופרית (קצת מסריח אבל לא נורא). אזור זה נמצא במרכז גיאותרמי פעיל בו ניתן למצוא תופעות ייחודיות ודברים שנראים לא מהעולם הזה.

בעיירה ישנו פארק עירוני בו תכולו ללכת בתוך עשן אשר יוצא מהאדמה  ולראות בריכות של מים מבעבעים. המקום המומלץ ביותר לראות את התעופות של האזור הוא האתר של Wai-O-Tapu Thermal wonderland חוויה לכל החושים (עלות 33$ לאדם). באתר מסלול הליכה הלוקח אתכם לסיבוב שכולו טבע ועוצמה – החל ב-Lady Knox, גייזר טבעי המתפרץ לגובה של בין 10 ל-20 מטר וכלה בנוף גיאותרמי מרשים ובריכות בוץ מבעבע. גולת הכותרת היא בריכה ענקית בצבע כחול ואדום מרהיבים שפשוט יא אפשר להפסיק להסתכל אליה. הנסיעה לשם לוקחת בערך כ-25 דקות ממרכז מהעיר.

4שלוות נפש בוואנקה

אם היה צריך לתאר במילה אחת את וואנקה הייתי בוחר במילה "בית". יהיה קשה להעביר במילים את ההסבר לבחירה אבל ננסה בכל מקרה. במחוז האגמים באי הדרומי של ניו זילנד נחה לה עיירת האגם הקטנה והשלווה וואנקה. רבים מגיעים לשבת על שפת האגם שלה(לפעמים פורסים שמיכה עם ספר טוב) כדאי לצפות במים הכחולים מסביב רכסי הרים שמרגשים לא מהעולם הזה. האוויר הנקי, רעש הרוח בשדרת העצים, הרחבות הקטנים, החניות ובית הקפה הכל באיזון מושלם עם הטבע.

יש אין ספור פעילות ומסלולי הליכה שנמצאים מסביב העיירה רק צריך לנסות לבחור. שיט על האגם, מסלול הריוס פיק המפורסם (3 וחצי שעות הליכה אל תצפית מגובה על כל האגם), עמק המטוקיקי בעל הנהר הכחול והררים הציוריים. הכל בהשיג יד רק לצאת ולגלות.

הזמן זז שונה שם הכל נעשה לאט יותר שלו יותר. אז אם תהיתם למה המילה שבחרנו לתאר אותה היא בית תצאו לגלות וגם אתם תרגישו את הקסם. ברגע שתעזבו את האזור תתחילו להרגיש געגועים לבית.

וואנקה

אגם וואנקה, אי דרומי.

5הר קוק- "חודר העניים"

המקומיים (המאורים) נתנו לו את הכיווני "חודר העניים" ובצדק. הפארק הלאומי הר קוק הוא ביתם של 19 מהפסגות הגבוהות ביותר (יותר מ3000 מטר) בניו זילנד מתוך 23. המלך של הפסגות הוא הר קוק המפורסם המתנוסס לגובה של 3724 מטר. האתר מוגדר כאתר מורשת עולמית וכל מי שעובר בניו זילנד מבקר בפארק הזה. הגישה לאזור מתבצע בנהיגה עם רכב או כחלק מהסעה במעלה כביש יחיד שמוביל על עמק רחב ידיים למרגלות ההר.

בעמק נמצא הכפר הר קוק בו תוכלו לבקר במרכז המטיילים של DOC (רשות הטבע של ניו זילנד) למידע על מזג אוויר ודיווח על סכנות בהרים. ישנם כמה דרכים להנות מהנוף הדרמטי של הפארק. אחת היא דרך הרגלים בהליכה ובאזור כמה מסלולים אשר המומלץ ביותר הוא עמק ההוקר (Hooker valley track). זוהי הליכה נינוחה בתוך העמק אשר בסופה תגיעו לקרחון הוקר המרשמים ותזכו לתצפית על הר קוק (3 שעות הלוך חזור). השנייה היא דרך השמיים תעלו על מטוס/מסוק קל ותעלו גובה לראות את הממלכה הזאת ממבט ציפור. ישנם כמה סוגי טיסות חלק כוללות נחיתה על קרחון הטזמן הגדול ביותר בניו זילנד (עלות 300- 700$  לאדם).

הר קוק

חמישה דברים נופסים שכדאי לראות

1הצפון הרחוק -פיסת גן עדן קטנה

מצפון לאוקלנד נמצא גן עדן קטן של הרבה גבעות ירוקות, עצים עתיקים, חופים זהובים ומפגש מסעיר בין ים לאוקיאנוס. המחוז הצפוני של ניו זילנד (Northland) מלא בנופים מרהיבים ועיירות קטנות ושקטות בתוך נוף עוצר נשימה.

מפרץ האיים בערך שלוש שעות נסיעה מהעיר תמצאו את עצמכם במפרץ בעל 140 איים קטנים בתוך מים כחולים מנצנצים. פייאה העיירה הקטנה והשלווה נמצאת במרכז העיניים היא יושבת לה בנחת בתוך מפרץ זהוב וצופה על עשרות איים ירוקים. בעיירה תוכלו למצוא מגוון פעילות בכל הסוגים והצורות לחקור את כל האיים הקטנים. מקייקים ועד טיסת מסוק מעל המפרץ.

קייפ רינגאה נסיעה ארוכה אך שווה כל רגע.  בנקודה הכי צפוני בניו זילנד עומד לו מגדלור לבן גדול הצופה על המים מעל מצוק אדיר. כאן תוכלו לראות  תופעה מיוחד במינה- מפגש של אוקיאנוס וים. הצבעים השונים של הכחול והגלים המתנגשים אחד בשני נותנים ההופעה מיוחד והים הטזמני והאוקיאנוס השקט, שני הכוחות העצומים האלו נפגשים. ניתן לצאת הליכה קצרה בטיילת של המגדול ולראות את התופעה מקרוב.

מגדלור

קייפ ריאנגה, הצפון הרחוק

2צפייה בקווי- אגדה או ציפור אמיתית

תודות לתנאים המיוחדים בהם ניו זילנד הייתה ב80 מילון שנים אשר קדמו להגעת האדם אליה, החיי הצומח יכלו להתפתח ללא הפרעה. בכיוון שבניו זילנד אין טורפים גדולים ובנוסף אין נחשים אוכלוסיית הציפורים שלה שלטה באי בכנף חזקה או יש לדייק ללא כנפיים. ללא טורפים חלק מציפורי האי התפתחו ללא כנפיים וקיננו על הקעקע. רובם לא שרדו את הגעת האגם אך ציפור הקווי הצליח לשורד וכיום דואגים להגנתה ושימורה. היא קטנה בגדול כדור סל, ללא כנפיים ומקור ארוך וצר כמעט באורך כל גופה.

ברחבי ניו זילנד ישנם מקלטים בהם ניתן לראות את הציפורים האלו אך החוויה האמיתי היא לראות אותן בטבע. מי שהצליח לראות הציפור בטבע הוא בר מזל ולא כל אחד מצליח בטיולו לאי. המקום הכי טוב לראות אותה הוא באי סטיוארט השלישי בגודלו בניו זילנד ונמצא מתחת לאי הדרומי 30 ק"מ החוף. ניתן להפליג אל האי( 85 $ לכיוון) או בטיסה( 110$  לכיוון) מומלץ לטוס עם אפשר מכיוון ההפלגה קשה למי שלא מסתדר עם ים. על האי יוצאים כמה סיורים מאורגנים לצפייה בקווים דבר זה מתרח בלילה בו היא פעילה. אך ניתן לראותם גם בהליכה מסביב לעיירה(היחידה על האי) בקרבת היער.

3הפיג'י של הניו זילנד

הר טראנקי הוא הר געש רדום בגובה של 2,518 מטר, אשר היה פעיל בין 120,000 – 135,000 השנים האחרונות ואשר התפרצותו האחרונה התרחשה בשנת 1755. ההר נמצא בחוף המערבי של האי הצפוני באזור שטוח לגמרי חוץ מההר המזדקר מעלה. החרוט הכמעט מושלם נראה ממרחק ובפעמים שהוא מהודר בלבן המחזה מחזיר את הר פי'גי הענק.

ישנו מסלול מומלץ כדאי להתרשם מההר Pouakai hut – המסלול מתחיל בתוך יער שופע בו תעלו במדרגות עץ במעלה ההר. העלייה טיפה קשה מנטלית ופיזי אבל שווה את המאמץ. העלייה אורכת בערך שעתיים אבל הכל תלוי קצב. אך ההליכה שווה כל רגע מכיוון שהמסלול מוביל לאגם קטן בהרים בו ניתן לראות ביום בהיר את ההר משתקף בו.

ההשתקפות של ההר היא אחד התמנות הכי אייקוניות בניו זילנד. בעלייה ישנה תצפית על העמק הפסטורלי כולו. המסלול אורך 4 -5 שעות תלוי כמה מוטיבציה יש לכם בעלייה.

הר מושלג

הר הטרנאקי, אי צפוני.

5חצי האי אוטאגו (דונדין)

באי הדרומי ליד העיר דונדין אחד העירים המרכזיות באזור תמצאו את חצי האי אוטאגו. האי נמצא במרחק 17 ק"מ העיר ונסיעה קצרה של 20 דקות ממרכז העיר. דבר ראשון הנסיעה היא חוויה במפני עצמה. תיסעו על קו המים ברגע הכניסה לחצי האי ותרגישו בתוך גלויה. המים המנצנצים כחול הגבעות הירוקות מסביב הם תפאורה מושלמת.

על האי תוכלו למצוא הרבה חיות ימיות במרחק נגיעה: אריות ים, כלבי ים ופינגווינים. ישנם כמה חופים נגישים במרחק הליכה הקצרה מהרכב בו כלבי הים ואריות הים נחים על החול. המומלצים הם: Allans Beach , Sandfly Bay. בקצה החצי האי קיימת שמורה של פינגווינים (The Roylao Albatross Centre) בה ניתן לראות את היוצרים האלו מקרוב. עלות הסיור היא NZD $35. בנוסף יש את ציפור האלבטרוס בעלת כנפיים ארוכות הנמצאת גם היא בשמורה.

6העשיריה האדירה – הטרקים היפים בניו זילנד

הרשימה נסגרה לאט לאט עם השנים אף יש כמה מתחרים חדשים שיכנסו לרשימה. מדובר על המסלולים היפים יותר בניו זילנד ויש כמה שטוענים שבעולם. מסלולים אילו אורכים בין 3-5 ימים תלוי באיזה אחד מדובר. במהלך המסלול ניתן לישון בבקתות מסודות בהם גז ומים ותוכלו לבשל ארוחה חמה בסוף יום הליכה מספק. הבקתות נמצאות באמצע הטבע בין הרים ואגמים בתוך שמרות הטבע היפות בארץ.

השניים היפים ביותר הם טרק המילפורד המפורסם שנכנס לרשימת המסלולים היפים בעולם. לא רחוק אחריו טרק הרוטברן נכנס לתמונה. את הבקתות למסלולים יש להזמין הרבה זמן מראש מכיוון שהם נחטפות מהר לרוב ההרשמה נפתחת בחודש אפריל. עלות כל בקתה במסלולים אילו היא 130 $ לילה. קיימת אופציה נוספת להנות מהטרקים המופלאים בצורה של טיול מאורגן של קבוצות קטנות. ישנם כמה חברות קטנות שמוציאות טיולים אילו. היתרון בקבוצות אילו היא הלינה – בסוף כל יום תלנו בבקתה פרטית עם מקלחת ושירותם. בנוסף כל האורחות כלולות והציוד שלכם יחכה לכם בבקתות. עלות טיול כזה הוא 1,100 $ לכל החבילה.

עמק מושלג

טרק הרוטברן בשמורת הפיורדלנד, אי דרומי.