הקייטלינס - חוויה בקצה הדרומי

בין העיר הדרומית ביותר בניו זילנד, אינברקרגיל, לבין דונדין דרים להם בשקט ובנחת הקייטלינס (The Catlins). את האיזור ניתן לחצות ב-3 שעות נהיגה רצופה, אך זה היה חטא לא לעצור בעשרות המפלים המתחבאים להם בין יערות עבותים וירוקים וחופים דרמטיים הכוללים עושר של בתי גידול, אריות ים ומגדלורים לבנים ויפים.…
מגדלור נאגט פויינט. צילום: Miles Holden

בין העיר הדרומית ביותר בניו זילנד, אינברקרגיל (Invercargill), לבין דונדין (Dunedin) דרים להם בשקט ובנחת הקייטלינס (The Catlins).

את האיזור ניתן לחצות ב-3 שעות נהיגה רצופה, אך זה היה חטא לא לעצור בעשרות המפלים המתחבאים להם בין יערות עבותים וירוקים וחופים דרמטיים הכוללים עושר של בתי גידול, אריות ים ומגדלורים לבנים ויפים. האזור מציע מגוון רחב של מקומות עצירה מדהימים – ולא משנה היכן תחליטו לעצור, ההנאה מובטחת.

בשל מיקומו הגאוגרפי בקצה הדרומי של האי, פוקדות את האזור רוחות חזקות ומקפיאות מאנטרקטיקה. רוחות אלו גרמו לתופעה ייחודית באזור: עצים רבים אשר קרובים לקו החוף נוטים דרסטית לכיוון פנים האי (כלומר, צפונה), ומדי יום הרוח החזקה נושבת עליהם עוד ועוד ומקשה עליהם לצמוח לגובה.

אזור הקייטלינס מאכלס כ-3,600 איש (נכון ל-2022), ורובם מרוכזים בעיירה הגדולה באזור – Owaka. זהו גם חלק מהקסם של האזור – צפיפות (או שמא יש לומר דלילות) האוכלוסין תאפשר לכם להרגיש חופשיים לגמרי ולבדכם בין המפרצים והגבעות הירוקות.

הנה כמה מנקודות העניין המרכזיות באזור זה:

 

המגדלור ב-Nugget point

בקצה מצוק מחודד ומרשים נח לו מגדלור לבן וקטן בין הסלעים, כשמתחתיו, מתוך מי האוקיינוס, מזדקרים להם כמה סלעים מחודדים המעניקים למחזה חזות דרמטית במיוחד.

ההליכה למגדלור הינה בשביל מסודר ואורכת כ-10 דקות מהחניון. מומלץ להגיע בשעות השקיעה כדי לחזות בצבעים המרשימים של השמיים על רקע התפאורה היפה זו.

מפת גוגל / מידע נוסף על נאגט פוינט (Nugget point)

המגדלור ב-Nugget point

אריות ים ב-Surat Bay

אחד מהחופים הפופולריים ביותר באזור, בו ניתן לפגוש להקות של אריות ים הנחים להם על החול – תענוג למי שאוהב לצלם בעלי חיים בסביבתם הטבעית.

וסתם בשביל הידע הכללי, החוף קיבל את שמו (Surat) על שמה של של ספינה בעלת אותו השם אשר טבעה באזור ביום השנה החדשה בשנת 1874.

מפת גוגל / מידע נוסף על ה-Surat Bay Beach Walk

המפל המרהיב – McLean Falls

המפל, שגובהו 22 מטרים, נמצא בלב יער ירוק וסבוך, והמים נופלים על טרסות אבן בשכבות של מפלים קטנים.

המקום הוא גן עדן לצלמים ומומלץ לבוא גם במזג אוויר גשום, אז המפלים בשיאם. ההליכה אורכת כשעה במסלול מעגלי.

מפת גוגל / מידע על ה- McLean Falls Walk

מפלים בניו זילנד

ביקור ב-Cathedral Caves

המערות נמצאות במרכז הקייטלינס, והן שונות לגמרי מה-Cathedral Cove שבאי הצפוני – כאן מצפה לכם חוויה אחרת. המערות נראות כמו קתדרלה ענקית חצובה בסלע, גובהן מתנשא עד ל-30 מטרים והד הגלים המכים בסלע ירעידו כל עצם בגוף.

ניתן להגיע אל המערות רק בזמן השפל וחשוב לשים לב שאם הגאות מתחילה והמים ממלאים את המערה אז זה הסימן ללכת מבלי להתעכב. המסלול אורך כשעה הלוך-חזור ויוצא מחניון מסודר.

מפת גוגל / מידע נוסף על ה-Cathedral Caves Walk

הכי דרום שאפשר – Slope Point

נקודה זו היא המקום הדרומי ביותר באי הדרומי של ניו זילנד! מהמצוק נשקף נוף האוקיינוס וניתן להצטלם עם השלט המפורסם, אשר מצביע לקוטב הדרומי ומציין את המרחק ממנו בקילומטרים.

ההליכה מהאוטו אמנם קצרה, אבל בהחלט מומלץ לקחת משהו ללבוש מעל בגלל הרוחות החזקות שנושבות בדרך כלל באזור זה.

מפת גוגל / מידע נוסף על ה-Slope Point Walk

הנקודה הדרומית ביותר בניו זילנד

עצים מאובנים ב-Curio Bay

מתחת למים במפרץ זה מסתתרים להם עצים עתיקים אשר במהלך השנים הפכו למאובנים. מומלץ להגיע בשפל בשביל לראותם.

בנוסף, אם אתם חובבי בעלי חיים ימיים – ניתן לראות באזור דולפינים, פינגווינים כלבי ים ואריות ים.

מפת גוגל / מידע נוסף על Curio Bay

לשחות עם דולפינים ב-Porpoise Bay

ממש בסמוך למפרץ Curio ישנה פיסה קטנה של מים כחולים, חול זהוב ודולפינים. אם תהיו אמיצים מספיק להיכנס למי האוקיינוס הקרים ייתכן ותצליחו לשחות עם דולפינים – בלי צורך במדריך או סיור מאורגן.

הדולפינים פוקדים את המפרץ ומשחקים בין הגלים ובשעות הערביים ניתן להבחין גם בפינגווינים צהובי עין המגיעים מהמים לחוף. ניתן לשכור חליפת צלילה בבית הספר לצלילה הסמוך ובכך להימנע במעט מהקור.

מפת גוגל / מידע נוסך על Porpoise Bay

מפרץ ים

נקודת צילום מומלצת – Purakunui Falls

מפל מומלץ נוסף באזור נמצא במרחק 10 דקות של הליכה נינוחה ביער ובסופו של המסלול מתחבא מפל קטן אך מרשים.

בשיאו המים נופלים בקצב מסחרחר על מדרגות האבן הקטנות, ושווה לעצור במקום ולהצטלם. לא סתם מדובר באחת מנקודות הצילום הפופולריות ביותר באזור.

מפת גוגל / מידע נוסף על ה-Purakaunui Falls Walk

מגדלור ואריות ים ב-Waipapa Point

בקצה הקייטלינס ישנו מגדלור קטן ולבן באמצע מפרץ יפיפה. ההליכה קצרה (5 דקות) ומתגמלת – כמעט תמיד ניתן לראות אריות ים על קו החוף ולהרוויח נוף יפה וגם מפגש עם בעלי חיים מיוחדים.

מפת גוגל / מידע נוסף על המגדלור ב-Waipapa Point

מגדלור

ישנם עוד כמה וכמה מפלים ומסלולי הליכה בקייטלינס – זוהי רשימה שלא נגמרת. האזור מדהים ורגוע ואף על פי כן בדרך כלל לא מגיעים תיירים רבים למקום. מומלץ לא לוותר על האזור, ואפילו להסתפק בנסיעה של יום אחד לאורך הקייטלינס בכדי ליהנות מהפנינה הקטנה בזאת בדרום.

למידע נוסף על האזור ולאתרים מומלצים נוספים לחצו כאן.