הפארק הלאומי פיורדלנד

פיורדלנד (Fiordland National Park) הוא הפארק הלאומי הגדול ביותר בניו זילנד. הנופים שתפגשו שם הם כאלה שלא תוכלו לפגוש בשום מקום אחר. אגמים רבים, מפלים שוצפים, הרים המכוסים בצמחייה עשירה ובעלי חיים נדירים, ועוד לא התחלנו לדבר על הפיורדים עצמם.
Milford Sound 720X573

פיורדלנד (Fiordland National Park) הוא הפארק הלאומי הגדול ביותר בניו זילנד, והוא משתרע על פני שטח של 12,500 קמ"ר. כבר בשנת 1952 הוכרז כפארק לאומי, ובשנת 1990 הוכרז הפארק, ביחד עם שלושה פארקים נוספים, כאתר מורשת עולמי בשם טה ואהיפוונמן. הפיורדלנד, כצפוי, תופס את רוב שטחו של אתר המורשת.

הנופים שתפגשו שם הם כאלה שלא תוכלו לפגוש בשום מקום אחר. יש שם אגמים רבים, מפלים שוצפים, הרים המכוסים בצמחייה עשירה ובעלי חיים נדירים ביופיים ובקיומם כאחד, ועוד לא התחלנו לדבר על הפיורדים עצמם. למעשה, הרבה מאוד מהמטיילים שביקרו באזור אמרו שמדובר בגן עדן עלי אדמות – עד כדי כך.

פיורדלנד או סאונדלנד?

שמו של הפארק מעיד ללא צל של ספק על הנופים המאפיינים אותו. פירוש השם פיורדלנד הוא ארץ הפיורדים, כאשר פיורד (Fiord/Fjord) בהגדרתו הוא עמק צר מוצף במים, אשר נוצר כתוצאה מהמסת קרחונים קדומים. לעומת זאת סאונד (Sound) הוא עמק מוצף מים שנוצר בעקבות ארוזיה נחלית, מה שהופך אותו לרחב יותר ומשופל פחות בהשוואה לפיורד. בפיורדלנד קיימים 15 פיורדים – עמקים שרובם נוצרו בעידן הקרח האחרון והוצפו על ידי ים טסמן. כאשר התגלו, קיבלו את השם "סאונד" (מילפורד סאונד, דאוטפול סאונד, דסקי סאונד וכו..). כשהובהרה הטעות, לא רצו לשנות את שמות הסאונדים ולכן כשהוכרזה השמורה הוחלט לעשות תיקון ולקרוא לה בשם המתאים – פיורדלנד.

האטרקציות המרכזיות בפיורדלנד הן

טרקים – בפארק ניתן לעשות טרקים מדהימים וחווייתיים שכל אחד מהם הוא יחיד ומיוחד, ושיהוו עבורכם מזכרת לכל החיים. רובם נמצאים על כביש 94, הכביש היחיד המחבר בין מטה אנאו (Te anau) למילפורד סאונד.

השמורה כוללת שלושה מהטיולים הגדולים של ניו זילנד (Great Walks) כשכל אחד מהם אורך מספר ימים. טרק מילפורד (Milfor Track) שאורכו כ-54 ק"מ נמשך 4 ימים והוא המפורסם שבחבורה ונחשב לאחד היפים בעולם. גם טרק רוטברן (Routeburn track) וטרק קפלר (Kepler track) הם טרקים ידועים ויפים, ובכל אחד מהם נתקלים בטבע במלוא עוצמתו, לרבות יערות, מפלים, צמחייה עשירה ופיורדים מטריפים. בכל אחד מהטרקים ממתינות לכם בקתות תרמילאים, כך שהכל מסודר ומאורגן וכל מה שצריך לעשות הוא להצטייד בציוד המתאים לטיול של כל כך הרבה זמן. חשוב לדעת – יש להירשם לטרקים אלו מראש, כדי להיות בטוחים שיהיה לכם מקום.

בנוסף לטרקים הארוכים תמצאו בשמורה לאל מעט טיולי יום שנותנים חוויה לא פחות מרשימה. הנה כמה:

  • Mirror Lakes Walk– אגמי המראה נמצאים ממש לצד כביש 94, המוביל למילפורד סאונד, והמקום מאוד נגיש. ההליכה לאגם אורכת 5 דקות ושווה את העצירה הקטנה בדרך: ביום בהיר ונטול רוח ניתן לראות את ההרים הגדולים והמרשימים משתקפים במי האגם בצורה מושלמת. טיפ קטן מאיתנו: בואו בשעות הבוקר המוקדמות, אז הרוח יחסית רגועה ואין תיירים רבים.
  • Lake Gunn Nature Walk– גם מסלול זה נמצא לצד כביש 94 ושווה עצירה בדרך לסאונד. אורך המסלול הוא 45 דקות של הליכה נינוחה במישור, בתוך צל היער וציוצי ציפורים. המסלול חושף את אגם Gunn החבוי בתוך העמק, אגם יפייפה ממנו ניתן לראות את ההרים הגבוהים הסובבים אותו. זוהי הזדמנות לחוות טעימה קטנה מהפארק הלאומי ולהנות מהנוף המיוחד.
  • Key Summit הוא טעימה קטנה מטרק הרוטברן ואחד מהשיאים של המסלול כולו: ההליכה אורכת 3 שעות, ועד הפסגה המסלול כולו בעלייה – אך התצפית שווה כל טיפת זיעה: העמק של הפארק הלאומי פיורדלנד ייפרש לרגליכם, בתוספת פסגות מושלגות וגבוהות ועמקים רחבים. זהו יופי שלא ניתן לתאר במילים ולא כדאי לדלג את המסלול הנהדר הזה.
  • שפת האגם במילפורד סאונד – מסלול קצרצר הנמצא בקצה הכביש המוביל לסאונד והנוף לאורך המסלול לא ניתן להגדרה במילים! פסגת ה-Mitre Peak מזדקרת מהמים ומעוררת יראה והערכה לטבע והיופי שמסביב. יתרון נוסף הוא שהמראה הזה איננו דור הרבה מאמץ: ההליכה קלילה מאוד, בטיילת מסודרת על שפת האגם. אם אתם יוצאים לשיט בסאונד (ואין מצב כזה שלא תצאו), אנחנו ממליצים לכם בחום להשלים את המסלול לפני כן, דבר שייתן לכם עוד קצת זמן במקום המדהים הזה. מידע נוסף כאן.

שיט – כל התיירים אשר טסים לניו זילנד, לא יוצא מהכלל מגיעים למילפורד סאונד (Milford Sound). מפרץ יפיפה זה ירגיש לכם לא מציאותי ותצטרכו לשפשף את העיניים כמה וכמה פעמים עד שתבינו שזה לא חלום. מהמפרץ יוצאות ספינות בכל הגדלים והצורות ולשיט בלתי נשכח בתוך הפיורד ועד לים הטזמני בקצו. תוכלו לבחור איזה שיט מתאים לכם ובאיזה צורה, מבוקר ועד ערב יוצאת הסירות אז לא צריך לחשוש יש מספיק לכולם. שייט נוסף פחות מוכר אך לא פחות מרשים הוא לדאוטפול סאונד (Doubtful Sound), כשחוץ משיט יומי של כמה שעות קיימת גם אופציה לצאת לשייט הכולל לינה, חוויה שרבים מגדירים כשיא הטיול שלהם בניו זילנד.

המצפה התת ימיMilford Sound Underwater Observatory אם אתם מגיעים לאזור פיורד מילפורד סאונד, כדאי מאוד שתגיעו למצפה התת ימי הנמצא במפרץ Harrison, המספק הצצה מרהיבה אל העולם התת ימי העשיר של האזור. הדרך היחידה להגיע לשם היא בסירה ותוכלו לסגור שיט הכולל עצירה במצפה.

כביש 94 (מוביל לסאונד) – כביש זה מוביל מהעיירה טה אנאו ועד למילפורד סאונד. הנסיעה לוקחת שעתיים לכיוון והיא אחת הדרכים היפות בניו זילנד. אתם תרגישו שאתם בתוך ממלכה של גורדי שחקים. לאורך הכביש יש המון מסלולים ששווה לעצור בשבילם.

 

אנקדוטה קטנה 

האגדה המאורית מספרת שמרוב יופייה, אנשים רבים מגיעים לניו זילנד לצפות בה. אז כדי לשמור אנשים בתנועה – נוצרו זבובי החול. הם נוכחים ומציקים וכדאי לשמור את התרסיס נגד בשלוף!