הפארק הלאומי טונגרירו

הפארק הלאומי טונגרירו נמצא במרכזו של האי הצפוני של ניו זילנד, ובו נמצאים שלושה הרי געש: טונגרירו (Tongariro), נגאורוהואה (Ngauruhoe) ורואפהו (Ruapehu). למעשה, מדובר בפארק הראשון בניו זילנד אשר הוכרז כפארק לאומי.
Tongariro, Camilla Rutherford

הפארק הלאומי טונגרירו (Tongariro National Park) נמצא במרכזו של האי הצפוני של ניו זילנד, ובו נמצאים שלושה הרי געש: טונגרירו (Tongariro), נגאורוהואה (Ngauruhoe) ורואפהו (Ruapehu). למעשה, מדובר בפארק הראשון בניו זילנד אשר הוכרז כפארק לאומי, מאורע שהתרחש כבר בשנת 1887 והפך אותו לפארק הלאומי הרביעי בעולם כולו. בשנת 1990 הוכרז הפארק כאתר מורשת עולמי מטעם אונסק"ו, וזאת הן בזכות העובדה שהוא משמש אתר רוחני ותרבותי למאורים ילידי המקום, והן בזכות ההתפרצויות הגעשיות ושלל התופעות הגיאולוגיות המתרחשות בו.

מזג האוויר בפארק אינו יציב בכלל, ויכול להשתנות במהירות משמש חמימה ונעימה לממטרי גשם חזקים. הטמפרטורה הממוצעת באזור הפארק היא 13 מעלות, כאשר טווח הטמפרטורות נע בין מינוס 10 מעלות בעונת החורף ו-25 מעלות בקיץ. התקופה המומלצת לביקור בפארק טונגרירו היא חודשי הקיץ בניו זילנד, היינו – בין דצמבר למרץ.

גיאוגרפיה וגיאולגיה בקטנה

הפארק הלאומי טונגרירו שוכן בחלק הצפוני של חבל מנוואטו-ונגנאוי, ונתחם מצפון על ידי האגמים רוטואריה (Rotoaira) ורוטופונאמו (Rotopounamu) המרשימים. בשטחו נמצא חלק גדול של הרמה הגעשית שבמרכז האי, שלושת הרי געש המוכרים ביותר בפארק הם:

  • טונגרירו הוא המפורסם ביותר בזכות שביל ההליכה the Tongariro Alpine Crossing, שנחשב לאחד המסלולים המיוחדים והיפים בניו זילנד. הטונגרירו החל להיווצר בסדרה ארוכה של התפרצויות מגמתיות לפני יותר מ-275,000 שנה, והוא בעצם קומפלס של חרוטים ולועי געש שחלקם פעילים וחלקם רדומים. ההתפרצות האחרונה אירעה ב-2012, במהלכה התעופפו סלעים וולקנים למרחקים של עד 2 ק"מ וריח הגופרית נישא באוויר למרחקים, עד שהורגש אפילו באי הדרומי.
  • נגאורוהואה הוא הצעיר ביותר, כאשר היווצרותו החלה לפני 2,500 שנים בלבד. הוא חלק מהקולמפלקס של הטונגרירו אך גובהו רב משל פסגת הטונגרירו ומגיע ל- 1978 מטר. ההר קיבל במה עולמית בצילומי הסרטים של שר הטבעות כ"הר דום" (Mount Doom).
  • רואפהו הוא הגדול ביותר מבין השלושה ובניו זילנד בכלל. גובהו הוא 2,797 מטרים. בחורף הוא משמש כאתר סקי ובקיץ מטפסי הקרח המנוסים מנסים את מזלם לצלוח אותו.

החלק המרכזי של הפארק שוכן בין מספר כבישים סלולים הפרושים, לאורך גבולותיו של הפארק עצמו. שטחו של הפארק הוא כ-796 קמ"ר, ואין בכלל ספק שאם אתם מגיעים לניו זילנד, כדאי מאוד שתבקרו בו.

היסטוריה

אזור טונגרירו הוא מרכז החיים המאוריים. עדויות היסטוריות מוכיחות, כי כבר בשנת 1886 התקיים בין השבטים המאוריים למתיישבים האירופאיים דיון משפטי מיוחד שמטרתו היתה לקבוע את הבעלות על 26 הקילומטרים הרבועים אשר בתחומם נמצאים שלושת הרי הגעש. בסופו של דיון ארוך הוחלט להעניק למתיישבים האירופאיים שטח של כ-26.4 קילומטרים רבועים הנמצאים בלב הפארק, אולם התנאי היה שאזור זה יוכרז כפארק לאומי, וכי מעמדם של המקומות הקדושים למאורים יישמר ללא כחל ושרק.

ההכרזה על אזור כלשהו כפארק לאומי נתפסה באותם ימים כחדשנית, וזאת כי טונגרירו היה הפארק הרביעי בעולם אשר הוכרז ככזה. מכיוון שפארק לאומי לא יכול להשתרע על פני שטח כל כך קטן יחסית, שטחו של הפארק הורחב עם השנים כל פעם קצת. היום הפארק משתרע, כאמור, על פני שטח של כ-796 קילומטרים רבועים, ובתוך תחומיו ניתן למצוא לא מעט מלונות והרבה מאוד בקתות לתיירים, מסילות רכבת ותחנת רכבת וכמובן שגם כבישים, המאפשרים להגיע אליו בקלות יחסית.

אטרקציות בפארק טונגרירו

בזכות העובדה שמדובר בפארק לאומי, יש היום לא מעט אטרקציות תיירותיות במקום, ביניהן:

טיולים – הדבר הכי מומלץ ונכון לעשות בפארק טונגרירו הוא, כמובן, לטייל רגלית. האזור שופע מקומות שמאוד כדאי לבקר בהם, לרבות אגמים גדולים, הרי געש, קרחונים ומפלים. אם אתם בעניין, תוכלו לבחור בין טיולים קצרים לטרקים ארוכים, ובכל מקרה, אין בכלל ספק שתיהנו מהנופים. הנה מספר מסלולים מומלצים:

  • מסלול מעגלי צפוני – טרק של שלושה עד ארבעה ימים, המתפרש על פני 43.1 קילומטרים. זהו אחד הטרקים המומלצים ביותר, ובו ניתן להתרשם מכל מה שיש לפארק להציע, לרבות הרי געש, קרחונים, בעלי חיים וצמחים נדירים, מפלים ועוד הרבה יותר.
  • טונגרירו קרוסינג (the Tongariro Alpine Crossing)– מסלול שאורכו 19.4 קילומטרים לכיוון אחד, ואשר נדרשות כ-9 שעות כדי להשלימו. מדובר במסלול אשר בו ניתן להתרשם ממגוון התופעות הוולקניות הקיימות במקום, מאגמים מדהימים כגון אגם האזמרגד ועוד.
  • Taranaki falls Walk – מסלול זה הוא חלק מהטרק המלא של הטונגרירו ונותן טעימה מהסביבה הגעשית. הטרק מתחיל בחנייה מסודרת שבלב הפארק הלאומי ואורכו כשעתיים הלוך-חזור. המסלול הוא על גבי אדמה געשית חומה ואדומה שתגרום לכם להרגיש על כוכב לכת. לבסוף תגיעו למפלים המרשימים שגובהם 20 מטר! ניתן להמשיך עוד כ-שעה לתוך השטח, ולהגיע עד אגם טמרה.
  • Meads wall – הליכה של כ-10 דקות מובילה לקיר וולקני מרשים בגובה 20 מ' המהווה נקודה פופלארית גם לאוהבי שר הטבעותת וגם למטפסים, וגם לכל מי שמחפש תצפית מרהיבה על הר רופהאו.

סקי – גם חובבי הסקי ימצאו את פארק טונגרירו כמקום מצוין לפעילות סקי נמרצת, בעונת החורף כמובן. ההרים באזור מתכסים שכבה יפה מאוד של שלג, ומי שאוהב את התחום יוכל ליהנות מאוד.

טיפוס הרים – אם אתם נמנים עם חובבי טיפוס ההרים, פארק טונגרירו יהווה יופי של מקום עבורכם. מתקיימות במקום הרבה מאוד פעילויות טיפוס, וכדאי מאוד לחפש עליהן מידע והמלצות.

שר הטבעות – אם אתם נמנים עם חובבי הטרילוגיה המפוארת כדאי מאוד שתגיעו לפארק, שכן מספר סצינות מהטרילוגיה צולמו ממש שם. כאן תמצאו עוד פרטים, ועוד מקומות הקשורים לצילומי הסרטים בניו זילנד!

אם לסכם, לא בכדי נמנה הפארק הלאומי טונגרירו עם אחד מיעדי התיירות הפופולריים בניו זילנד. למעשה, מדי שנה מגיעים אליו כמיליון מבקרים מכל העולם, והם חוזרים משם עם הרבה מאוד תמונות יפהפיות ועוד יותר מכך – עם הרבה מאוד חוויות.