כל מה שאסור לפספס בנסיעה - Milford Hwy

  • בחר גודל טקסט A A

יולי 2019 | צוות האתר travelnewzealand

ישנה רק דרך אחת, כביש אחד, אשר מחברים את המילפורד סאונד לעולם – וזהו כביש מספר 94. זוהי דרך מפותלת העוברת בכמה מסלולים ונקודות תצפית מהיפות ביותר בניו זילנד, כשבסופה מגיעים ליהלום שבכתר, המקום היפה בעולם: המילפורד סאונד.

אורכו של הכביש 120 ק"מ והנסיעה עליו מטה-אנאו עד הסאונד אורכת כשעתיים ללא עצירות. מומלץ להקדיש יום שלם (אף יותר) לדרך הנהדרת הזאת.

אספנו כמה נקודות מפתח שכדאי מאוד לעצור בהן:

Te Anau Down קילומטר 29

זהו מזח יפייפה בצד הדרך אשר ממנו יוצאות הסירות לטרק המילפורד המפורסם. אגם Mistletoe נמצא מרחק קצר מהמזח ושווה ביקור – ההליכה לא ארוכה והאגם נחמד ורגוע.

Eglinton Valleyקילומטר 52

לאחר נסיעה בין העצים, בסופו של פיתול קטן בדרך ייפרס בפניכם עמק רחב ידיים בין הרי הענק הבלתי נתפסים של הפיורדלנד. בחודשי הקיץ העמק נצבע בגווני זהוב בעקבות העשב שהתייבש והמחזה מדהים ומרחיב את הלב. ניתן לעצור בצד הדרך בחניה מסודרת ולצאת להסתובב בעמק, בו תרגישו קטנים לעומת הטבע העצום שמסביב.

עמק במילפורד
Eglinton Valley

Mirror Lakes – אגמי המראה – קילומטר 56

מזג אוויר טוב הוא המרכיב ההכרחי כדי שהקסם יעבוד: מדובר באגמים קטנים לצד הדרך הנמצאים במקום מושלם – בדיוק מול רכס הרים ענק. כאשר מזג האוויר טוב ואין רוח, רכס ההרים משתקף כמו מראה במי האגם וזהו מחזה מיוחד במינו. יתרון נוסף לנקודה הקטנה הזאת על הכביש הוא שההליכה אל האגמים אורכת רק 5 דקות מהחנייה.

Gunn Lakeקילומטר 79

לאחר נסיעה למרגלות איתני הטבע של הפיורדלנד, מופיע בצד הדרך שלט לאגם קטן בתוך העמק הענק. לאחר הליכה נינוחה בשביל העטוף בצמחייה עשירה מתגלים מימיו הכחולים והנוף של ההרים הירוקים והדרמטים. זהו איזון מושלם אשר כדאי להציץ בו והזדמנות נהדרת למתוח את הרגלים מהנסיעה. ישנם ספסלים הפזורים לאורך המסלול ונקודות שבהן ניתן לפלס את דרככם אל קו המים בין כל הצמחייה במקום. ישנה חנייה מסודרת וההליכה אורכת 45 דקות הלוך-חזור במסלול מעגלי.

The Divideקילומטר 83

מימין אליכם תתגלה חניה גדולה ומסודרת עם שירותים (אקולוגיים) וברז מים. מנקודה זו יוצא מסלול הרוטברן, אחד מעשרת הטרקים הגדולים של ניו זילנד. אם יש לכם זמן וכוח מומלץ מאוד לטעום מהטרק היפה הזה ולטפס אל ה-Key Summit. המסלול אורך 3 שעות הלוך-חזור כשבסופו נחשפת תצפית עוצרת נשימה על העמק כולו. לא תוכלו שלא להרגיש בגג העולם: הנוף הוא אחד היפים ביותר בניו זילנד – כשאתם על אחת מתוך אינספור הפסגות שנוגעות בשמיים.

key summit
נוף מ- Key summit

Pop’s Viewקילומטר 85

אחרי נסיעה בפיתולים, פתאום יתגלה מעין חלון ענק של העמק הפרוס למטה. התצפית מציגה את הטבע בשיאו ומעוררת יראה ושמחה בלב. בשל המראה המדהים קשה לעתים למצוא מקום חניה וייתכן ותצטרכו להסתפק רק בהצצה מחלון המכונית.

Lake Marian קילומטר 87

חבוי לו בתוך ההרים, האגם הנסתר הזה יתן לכם תחושה שהגעתם לפיסת גן עדן קטנה. כדי להגיע אליו תצטרכו לפנות ימינה מהכביש הראשי בשילוט לאגם ולמסלול ה-Hollyford, ולאחר נסיעה קצרה תגיעו אל החניה. ההליכה לא פשוטה ואורכת 3 שעות הלוך-חזור במסלול שרובו בעלייה. מומלץ לבצע אותו רק במזג אוויר טוב מכיוון שהשביל יכול להיות חלק ובוצי. אם אינכם רוצים לטפס עד האגם ניתן במרחק הליכה קצרה, נוחה ומסודרת להגיע למפלים קוצפים ועוצמתיים הנמצאים ממש בתחילת המסלול, ומשם לשוב לאוטו. את האגם אפשר לראות גם מה-Key Summit – חפשו אותו אם תטפסו עד לפסגה.

אגם מריאן
אגם מריאן בדרך לסאונד

Hommer Tunnelקילומטר 99

אין מילים בעברית שיוכלו לתאר את מעבר ההרים הזה – הן קטנות מדי לעומת גודלם הבלתי ניתן להכלה של ההרים. גם אם תעברו שם עם אוטובוס תרגישו זערוריים כנמלה בתחתית ההרים הגדולים ביותר שאפשר לדמיין. מדובר במנהרה שנחצבה בתוך גושי סלע אדירי מימדים, כדי לחבר את המילפורד סאונד לציוויליזציה. זוהי הדרך היחידה בה אפשר לעבור אל המילפורד סאונד ובחודשי הקיץ ישנו רמזור קטן השולט על תנועת המכוניות, ובשל הביקוש הרב יתכן ויהיו עיכובים. הנסיעה בתוך המנהרה אורכת כמה דקות וברגע שתצאו אל המילפורד סאונד תתגלה שכבה נוספת, יער שלם, של הרים בגודל בלתי נתפס. משם, הכביש יורד בפיתול וחשוב לנסוע בזהירות.

The Chasmקילומטר 110

בפינה נסתר באמצע הדרך זורמים להם מפלים עוצמתיים במיוחד – בגלל כוח המים והלחץ של המפל נוצרו באזור צורות סלעים מיוחדות. ההליכה אורכת 20 דקות הלוך-חזור וזוהי עצירה נחמדה בדרך.

Milford Sound קילומטר 120

היהלום שבכתר, המקום הנחשק ביותר בניו זילנד – ובצדק. זהו מחזה שלעין קשה לתפוס ולראש להבין. הפיורד היפייפה ייחשף לפניכם בשיא תפארתו כשפסגה אחת תבלוט מעל כל היתר – Mittre peak, הניצבת כמו שומר השער של הפיורד (והיא גם המצולמת ביותר בניו זילנד). במזח יש מרכז מידע לתיירים בו תוכלו להחליט כיצד לחקור את הסאונד – אם בשיט ביאכטה, בקייאק או כל אמצעי תחברותי מיוחד אחר.

מילפורד סאונד
מילפורד סאונד

כמה דברים לקחת בחשבון לפני היציאה לדרך

1.חשוב מאוד לתדלק לפני היציאה ולצאת עם מיכל מלא כיוון שאין תחנות דלק נוספות לאורך הכביש.

2. התכוננו לכך שבחלק גדול מהאזורים אין קליטה סלולרית

3. בדקו את מזג האוויר ומומלץ לברר אם מעבר ההרים פתוח.

4. ישנה אפליקציה עם כל המידע ונקודת העצירה כאן.

5. כדאי לארוז אוכל לדרך – ישנו בית קפה בסאונד עצמו אך ביתר הדרך לא יהיו המון אפשרויות עצירה לרכישת אוכל.

המלצות נוספות ומידע בטיחותי ניתן למצוא באתר ה-DoC בקישורים הבאים:

1.מפת הכביש ונקודות עצירה נוספות לחצו כאן

2.מידע בטיחותי לחצו כאן