האי קפיטי- מסע בשמורת הציפורים

אם אתם חובבי ציפורים אז האי קפיטי הוא המקום בשבילכם!
kiwi-720X573

אם אתם חובבי ציפורים אז האי קפיטי הוא המקום בשבילכם!

כל המידע על גן העדן לציפורים:

 

קצת רקע

האי קפיטי (Kapiti Island) נמצא בחוף המערבי של האי הצפוני, כשעה נסיעה מהעיר וולינגטון. רוב האי מוכרז כשמורת טבע ואין הרבה מתיישבים על האי, חוץ מכמה משפחות שהגיעו אליו לפני כ-150 שנה וכיום הן אלו שאחראיות על הבקתות והסיורים שנערכים באי

מה שהופך אותו למיוחד כל כך היא העובדה שרשות הטבע של ניו זילנד (ה-DOC) עבדה קשה כל כך במשך כמה עשורים והפכה את האי לנטול מכרסמים. דבר שהפך אותו לפיסת גן עדן קטנה לציפורים המקומיות של ניו זילנד. מספרן של הציפורים באי גדל משמעותית וכמה מהזנים שנמצאים בסכנת הכחדה מצליחים להשתקם בנחת באי.

איך מגיעים?

כדי להגיע לאי יש לקחת מעבורת קצרה מהעיירה Paraparaumu, הנמצאת בחוף המערבי של האי הצפוני. בעיירה נמצא מזח קטן (Kapiti Boating Club) ממנו לוקחים את המעבורת, כאשר השיט עצמו לוקח כעשרים דקות. ניתן להחנות את הרכב בחינם במזח ואין סכנה להשאיר אותו שם במשך היום.

אפשרות נוספת היא נסיעה מאורגנת מוולינגטון שתביא אתכם ישירות למעבורת בלי לדאוג לרכב. קחו בחשבון שהנסיעה מוולינגטון אורכת כשעה לכל כיוון.

מה רואים?

באי תוכלו למצוא את רוב הציפורים המיוחדות שיש לניו זילנד להציע, כולן חופשיות ומשוחררות בטבע.

שימו לב שיש לקחת סיור מודרך באי ולמעשה לא ניתן להסתובב חופשי בחלק לא מבוטל מאזורי האי. זאת כיוון שהאי הוא ברובו שמורה מסודרת לציפורים ומטרת העל של המקום הוא לאפשר להן להמשיך ולשגשג בסביבתן הטבעית ללא הפרעה.

אתם תרגישו באמת שהגעתם לגן עדן ותעברו ביער ירוק בשביל עץ יפיפה בו תשמעו ותראו את הציפורים המיוחדות.

אז על אילו ציפורים בכלל מדובר?

 

Kaka: זן מיוחד של תוכי אשר אפשר למצוא כמעט בכל רחבי ניו זילנד, אך באזור וולינגטון והאי קפיטי נמצאות האוכלוסיות הגדולות ביותר.

צבעה של ה-Kaka הוא חום והיא בעלת בטן אדומה. בדרך כלל לפני שבכלל תצליחו לראות אותה אתם תשמעו אותה – את הצליל החד והרועש אותו היא מפיקה אפשר לשמוע למרחקים.

תוכי ה-Kaka

צליל חד ורועש – תוכי ה-Kaka

Takahe: ללא כנפיים כלל ציפור זו הצליחה באורח פלא לשרוד גם לאחר ההתיישבות בניו זילנד וכיום נמצאת בשמורות ובאזורים ללא מכרסמים.

למעשה, היא הוכרזה כזן נכחד בתחילת המאה ה-20 אך לשמחת כולנו בשנת 1948 נתגלתה אוכלוסייה קטנה באזורים מבודדים של הפיורדלנד. גופה של ה-Takahe עגול, נוצותיה כחולות והיא בעלת מקור כתום בוהק.

כיום היא עדיין מוגדרת כציפור בסכנת הכחדה, אך נכון לכתיבת שורות אלו אוכלוסיית ה-Takahe הולכת וגדלה עם השנים.

ציפור ה-Takahe

נכחדה או לא? ציפור ה-Takahe

Weka: עוד אחת מהציפורים מחוסרות הכנפיים של ניו זילנד, היא חומה בעלת צוואר יחסית ארוך וגמיש.

ציפורים אילו הן ערמומיות ביותר ויעשו הכול כדי להגיע אל האוכל שלכם, אין בהם שום פחד! תוכלו לראות הרבה מהן מסתובבות בין השבילים תוך חיפוש מתמיד אחרי נשנושים מידי המטיילים.

ציפור ה-Wake

ה-Weka, ציפור עמומית במיוחד

Kōkako: ציפור מיוחדת במינה בעלת נוצות כחולות אפורות ומקור קטן בעל שני עיגולים כחולים מתחתיו. הצלילים שציפור זו מפיקה הן כמו שיר ואת צלילה המיוחד יהיה אפשר לזהות גם מרחוק.

ה-Kōkako הייתה נפוצה בעבר בשני האיים, אך עם הגעתם של יונקים לאיים (חתולים, אופוסומים, עכברים ועוד) האוכלוסייה הצטמצמה מאוד ונכון להיום הזן שהיה קיים באי הדרומי נכחד לחלוטין בעוד האוכלוסייה באי הצפוני עדיין נמצאת בסכנת הכחדה.

בעבר כונתה הציפור הזו כ'עורב הניו זילנדי' וזאת כיוון שמרחוק צלליתה מזכירה את זו של עורב (כמובן שאין כל קשר בין שני המינים).

ציפור ה-Kōkako

ה-Kōkako מפיקה צלילים הנשמעים כשירה

Kiwi: זוהי כמובן הציפור המפורסמת מכולן, ולכן שמרנו לה מקום של כבוד בסוף הרשימה.

ה-Kiwi היא הציפור הרשמית של ניו זילנד ואפשר לראותה רק בלילה. גופה עגול וכדורי בצבע חום ללא כנפיים והיא בעלת מקור ארוך וצר. מבחינת גודל מדובר בסדר גודל של תרנגולת וזהו מחזה מוזר ונדיר לראות את הציפור זו בטבע.

ציפור הקיווי (Kiwi) בניו זילנד

ציפור הקיווי (Kiwi) – הציפור הלאומית

האם אפשר להישאר את הלילה?

כן, יש אפשרות לעשות לילה על האי בבקתה מסודרת עם שירותים ומקלחת, החוויה היא חד פעמית ונפלאה. אתם תרגישו באמת מבודדים מהעולם ובלילה תוכלו לראות את שביל החלב ואלפי כוכבים בשמיים.

כמו כן, תוכלו לצאת לסיור לילי כדי לראות את ציפור הקיווי, הסיכוי הוא יחסית גבוה לראות את הציפור המופלאה הזו מסתובבת לה בין השבילים. מומלץ להזמין מראש מקום מכיוון שהמקומות אוזלים מהר.

כמה עולה התענוג?

סיור היום הרגיל כולל שיט במעברות הלוך-חזור וארוחת צהרים קלילה – כ-$299 לאדם.

לינה בבתקה + סיור יום ולילה כולל ארוחות – $650-$810 לאדם.

הסעה מוולינגטון + סיור יום ומעברות – כ-$500 לאדם.

למידע נוסף על הסיור לחצו לכאן.

לכתבה על פרויקט שימור הציפורים לחצו כאן.