דונדין

דונדין (Dunedin – ההגייה הנכונה היא "דַנֵדין") היא עיר בניו זילנד, בירת מחוז אוטאגו והשנייה בגודלה באי הדרומי. מצפייה בחיות בר, לשוק איכרים, ועד טיולי מפלים – בואו לגלות מה יש לדונדין להציע.
DunedinNZ

דונדין (Dunedin – ההגייה הנכונה היא "דַנֵדין") היא עיר בניו זילנד, בירת מחוז אוטאגו והשנייה בגודלה באי הדרומי. למרות שהיא העיר השמינית בגודלה בניו זילנד כולה, הרי שמבחינה היסטורית ותרבותית היא נמנית עם ארבע הערים החשובות בניו זילנד, לצד כרייסטצ'רץ, אוקלנד וולינגטון. נכון לשנת 2022 התגוררו בדנידין כ-128 אלף תושבים, כאשר חלקם הגדול הוא סטודנטים שלומדים בה ומשפיעים רבות על אופיה.

ההיסטוריה של דנידין

על פי ממצאים ארכיאולוגיים, ההתיישבות הראשונית בדונדין היתה בסביבות שנת 1100, כאשר התושבים היו, בני העדה המאורית. בשנת 1770 הגיע למקום חוקר הארצות ג'יימס קוק. הוא פגש שם כלבי ים ופינגווינים, ודיווחיו על אלה משכו אל המקום ציידים אירופאיים אשר התעמתו עם האוכלוסייה המקומית. בשנת 1815 יוסד במקום הישוב האירופאי הראשון על ידי ויליאם טאקר, אבל ישוב הקבע הוקם רק בשנת 1831. ההתיישבות הקבועה הזאת החלה בציידי לווייתנים, אולם בתוך תקופה מאוד קצרה החלו להגיע אירופאים נוספים, אשר התיישבו במקום ופיתחו בו את ענפי החקלאות.

הקמתה הרשמית של העיר בשם דונדין היתה רק בשנת 1848. היו אלה מתיישבים סקוטיים אשר הכריזו עליה כיישוב מן המניין, מה שמסביר גם את פשר שמה. המתיישבים הסקוטיים קראו לעיר על שם בירת סקוטלנד, הלא היא אדינבורו, אשר בסקוטית מכונה Dùn Èideann. אין תמה, אם כך, שבראשיתה עוצבה העיר בדמותה של אדינבורו, ויש אומרים שהיא מזכירה אותה עד היום.

הבהלה לזהב

באותן שנים בהן הוקמה דונדין באופן רשמי, היתה בהלה מאוד גדולה לזהב. העובדה שבשנת 1861 התגלה זהב באזור שנמצא דרומית-מזרחית לדונדין, הביא לגידול מאוד מהיר באוכלוסייתה. התושבים הגיעו ברובם מאירלנד, אולם היו גם גרמנים, איטלקים, צרפתים, סינים ואפילו יהודים. כיאה לעיר שאוכלוסייתה גדלה, הלכה דנידין והתפתחה. הוקמה בה אוניברסיטת אוטאגו, שהיא הוותיקה ביותר מבין אוניברסיטאות ניו זילנד, הקימו בה מסילת ברזל ותעשיות שונות כגון תעשיית הבשר הקפוא החלו לשגשג. כל אלה הביאו לכך, שגם כאשר הבהלה לזהב נרגעה – דונדין המשיכה לפרוח.

בתחילת המאה ה-20 האי הצפוני של ניו זילנד הוא זה שזכה ליותר תשומת לב, ומעמדה של דונדין ירד. למרות זאת, התפתחותה המאסיבית של העיר במאה ה-19 בשילוב הארכיטקטורה הכל כך מיוחדת שלה, עזרו לעיר לשמור על מעמדה כאחת הערים החשובות של ניו זילנד.

דברים לעשות בדונדין

דנידין היא עיר שמאוד כיף לטייל בה בזכות הארכיטקטורה המיוחדת שלה, המוזיאונים, הגלריות וגולת הכותרת – הגן הבוטני. אפשר לפגוש בה בעלי חיים נדירים רבים, ביניהם פינגווינים, אריות ים, אלבטרוסים, כלבי ים ועוד, וזאת במסגרת טיולים ייעודיים שמציעות סוכנויות טיולים בעיר. על פי ספר השיאים של גינס, רחוב בולדווין, אשר נמצא כ-3.5 קילומטרים ממרכז העיר, הוא הרחוב התלול ביותר בעולם, ולכן מהווה אטרקציה כשלעצמו.

חצי האי אוטאגו – (Otago Peninsula) ממוקם לחופי החוף המזרחי של האי הדרומי של ניו זילנד ונמצא במרחק כ-17 ק"מ מדנידין (משהו כמו 25 דקות נסיעה). חצי האי הוא ביתם של חיות רבות כגון אלבטרוסים, פינגווינים, כלבי ים ועוד. האזור כולו מרושת במסלולי הליכה – החל ממסלולים של חמש דקות ועד שלוש שעות. לרשימה של מסלולי ההליכה באזור לחצו כאן.

מסלול צינורות האורגן (The Organ Pipes Track) נמצא צפונית לדנידין, במרחק של כ-12 ק"מ (בערך 20-30 דקות נסיעה). המסלול עצמו לא ארוך במיוחד וניתן לעשות אותו בכשעתיים (פלוס מינוס, הלוך-חזור). כשמו של המסלול כן הוא – בסופו תמצאו את עצמכם אל מול תצורת אבנים מוארכות בצורת צינורות משושים, משהו שמזכיר במעט את תצורות המנסרה במכתש רמון – רק הרבה יותר גדול. ההליכה עצמה היא למעשה טיפוס, לא תלול אבל גם לא קליל. ככה שאם אתם עם ילדים שווה לחשוב פעמיים אם הם יהיו בעניין או לא. בכל מקרה, הנוף שנגלה והתצורה המיוחדת של האבנים בהחלט שוות את המאמץ!

האלבטרוס המלכותי הוא אחד מן הגדולים שבעופות הימיים, ונחשב לאחד מהעופות הגדולים הקיימים כיום אשר מסוגלים לעוף. סביבת המחייה הטבעית שלו היא באוקיינוסים שבחצי הכדור הדרומי ובדרך כלל הם מעדיפים לקנן באיים רחוקים מהישג ידו של אדם, לרוב על מדרונות המכוסים דשא כחלק מאסטרטגיית הגנה מפני טורפים פוטנציאלים. מרכז האלבטרוס המלכותי נמצא צפונית-מזרחית לדנידין במרחק נסיעה של פחות משעה. כאמור, האלבטרוס המלכותי לא נוהג לקנן ביבשה ולמעשה זהו האתר היחידי בעולם בו ניתן לחזות באלבטרוסים המלכותיים מקננים ביבשה (לעומת קינון על איים).

פינגווין צהוב העין- סוג ייחודי לניו זילנד ויש כמה סיורים שיוצאים מדונדין ומאפשר לצפות בהם מקרוב. הליכה בתוך מחילות חפורות ומקומות מסתור פזורות בשמורה מאפשרים הסתכלות מקרוב על היצורים הייחודיים האלה.

שוק איכרים של אוטאגו (Otago Farmers Market) פתוח כל שבת בבוקר בין השעות 8:30-12:30 ובמקום תוכלו למצוא תוצרת מקומית של כ-75 ספקים שונים – פירות, ירקות, ביצים, דבש, חפצי אומנות ועוד. אחלה דרך להתחיל שבת עם קפה קלוי (או שייק) ואיזה נשנוש של בוקר. אם המזל מאיר לכם פנים תהיה גם איזו הופעה של נגנים מקומיים. השוק ממוקם בסמוך לתחנת הרכבת של דנידין ופתוח כל השנה ללא קשר למזג האוויר!