אמצעי תחבורה בניו זילנד

בשביל ליהנות מהארץ הזאת כמו שצריך, כדאי מאוד לשכור רכב פרטי ובאמצעותו להסתובב בחופשיות. ישנם כמה כבישים ראשיים החוצים את המדינה לאורכה והם בעלי מספר נתיבים, בייחוד באי הצפוני.
720X573van

רכב פרטי

בשביל ליהנות מהארץ הזאת כמו שצריך, כדאי מאוד לשכור רכב פרטי ובאמצעותו להסתובב בחופשיות. ישנם כמה כבישים ראשיים החוצים את המדינה לאורכה והם בעלי מספר נתיבים, בייחוד באי הצפוני. באי הדרומי הכבישים קטנים יותר והדרכים מפותלות יותר. בשני האיים, אך בעיקר באי הדרומי, תוכלו לנהוג במשך כמה שעות ולא לראות אף רכב נוסף בכביש – תהיו רק אתם והנוף.

ישנן כמה וכמה חברות להשכרת רכב שתוכלו לבחור ביניהן, וניו זילנד מאוד מסודרת מהבחינה הזאת. לרוב החברות הגדולות יש סניפים באוקלנד ובקרייסטצ'רץ', כמו Hertz. בגלל הביקוש הגדול והתיירות הענפה מומלץ להזמין את הרכב מראש כדי להבטיח שיהיה במלאי את הרכב שאתם מחפשים.

אין צורך ברכב שטח, רכב פרטי רגיל או משפחתי יספיק למרבית הנסיעות באיים. אין הרבה דרכי עפר ראשיות בניו זילנד ורוב הדרכים הללו מובילות רק לטרקים ארוכים, ובמקרים רבים ניתן להגיע עם חברה מסודרת למקומות אלה. ההשכרה לא זולה במיוחד אך זוהי האופציה הנוחה ביותר.

וואן (Campervan או Motorhome)

הניו זילנדים הם חובבי טבע לא קטנים ולכן הם מוכנים לכל דבר. השכרת קאמפרוואן הוא דבר מאוד נפוץ ותראו הרבה מהם על הכביש, בין אם מדובר בתרמילאים בני 20-30, משפחות עם ילדים, או פנסיונרים הרפתקנים.

ה-Motorhome יהיה מאובזר במיטה, שולחן, מטבח קטן ומצויד, כיור ושירותים (!). זה בעצם קרוואן, אבל קטן יותר ונוח יותר לנהיגה בכבישים מפותלים וצרים.

ה-Campervan הוא ואן שעבר הסבה. יש בתוכו מיטה ובד"כ גם שירותים וכיור. יש דגמים מודולרים שמאפשרים להפוך את המיטה לפינת ישיבה, ויש כאלו שהמיטה מקובעת.

יש מספר חברות מקומיות בניו זילנד (למשל- Jucy, Spaceships, britz, Maui) שהפכו את הוואנים לאומנות והם מספקים כלי רכב באיכות גבוהה המאובזרים לכל תרחיש.

רכב כזה עולה כמובן יותר מרכב פרטי, אך החוויה שונה לחלוטין. היתרון הגדול במכוניות כאלו הוא האפשרות לישון בטבע וליהנות ממקומות מיוחדים במינם. בכל רחבי ניו זילנד מפוזרים אתרי קמפינג מסודרים, חלקכם כוללים שירותים, מקלחות, מטבח משותף, אינטרנט אלחוטי, מכונת כביסה וכל מה שמטייל זקוק לו. כך ניתן להנות ממיקום יוצא דופן – בלב הטבע העוצמתי של ניו זילנד, מבלי לוותר על תנאים טובים ומיטה רכה לחזור אליה בסוף היום.

בהשכרת רכב מסוג זה הנסיעה לרוב איטית יותר והנהיגה מסורבלת יותר. יש אחריות בתחזוקה שלו (כמו מילוי מאגרי המים בברזים ולרוקן שירותים), והכנת האוכל והניקיון עליכם. חוויה כזו לא מתאימה לכל אחד אבל היא מיוחדת ומאפשרת מגע יותר קרוב עם הטבע.

אוטובוסים

בתוך הערים הגדולות קיימת תחבורה ציבורית מעולה, אך במקרים שצריך להתנייד בין עיר לעיר המצב קצת יותר מסובך. כמעט בכל עיר יש מוקד מידע לתיירים הנקרא i-site ובו תוכלו להזמין אוטובוסים בין עירוניים המגיעים למוקד התיירות הבא שלכם. התניידות זו היא יותר מסורבלת אך אפשרית.

החיסרון הגדול הוא חוסר השליטה שיש לכם בדרך – כך שאתם עשויים לפספס נקודות עניין או תצפיות יפות. בניו זילנד הנסיעה היא חלק מהחוויה ובאוטובוס לא תמיד אפשר לעצור לפיקניק קצר מול אגם מתוק שחלפתם על פניו.

רכבות

הרכבת עוברת ברוב הערים המרכזיות אך לא מגיעה למקומות הקטנים יותר והפראיים יותר. קו הרכבת יוצא מאוקלנד ומגיע עד לוולינגטון, עם כמה עצירות ביניים, וממשיך באי הדרומי עד לקרייסטצ'רץ'. בנוסף יש קו שחוצה את האי הדרומי לרוחבו – הוא יוצא מקרייסטצ'רץ' ומגיע עד לגריימאות' (Greymouth). נסיעה זו נחשבת לחוויה בפני עצמה מכיוון שהיא חוצה אזורים ההריים יפים ועוברת בטבע הבתולי של ניו זילנד.

טיסות פנים

ניו זילנד היא מקום יחסית גדול ומי שרוצה לחסוך בנהיגות ארוכות יכול לקחת טיסת פנים. ישנן טיסות סדירות ממגוון ערים וניתן להגיע לכל מקום בקלות. קיימות טיסות סדירות מאוקלנד למגוון יעדים באי הצפוני והדרומי. עלות הטיסות בדרך כלל לא גבוהה, כמובן שזה תלוי מאיפה לאיפה אתם מעוניינים להגיע. טיסה מאוקלנד לקרייסטצ'רץ' בכיוון אחד תעלה בערך 40$ בעונת השיא.

החברות המרכזיות הן: Air new Zealand  ו-Jet star.